Jasełka
Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Tegoroczne Jasełka przygotowały grupy przedszkolne z wychowawcami oraz chór szkolny pod kierunkiem pani Joanny Greszta. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Nie zabrakło również tańca aniołków i pasterzy, do których choreografię przygotowała pani Edyta Zając. Jasełka wprowadziły wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji świątecznych, ale również wzmacniają relacje z innymi.
Centralnym momentem uroczystości było symboliczne łamanie się opłatkiem, jako znak jedności i serdeczności. Towarzyszyły temu świąteczne życzenia od Pani Dyrektor, członków Samorządu Uczniowskiego i zaproszonych gości, by nadchodzące święta były radosne, spokojne i spędzone w gronie rodzinnym.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: ks. Proboszcz Zbigniew Szalko, ks. emeryt Emil Wojtaś, Dyrektor Wydziału Społecznego i Promocji Gminy Konrad Dziuba, Radny Gminy i Sołtys Tadeusz Kostrubiec, Radny Gminy Krzysztof Ostasz, Dyrektor bibliotek Gminy Elżbieta Stankiewicz, Sołtys Siedlisk Maciej Zaciera, Dyrektor DPS Płoskie Tomasz Ratajczak, OSP Płoskie Marcin Rek oraz Bartłomiej Pikuziński, Szkółka Drzew i Krzewów Tadeusz i Marzena Łuczka, KGW Anna Opoka, Rada Rodziców Agnieszka Momot oraz Barbara Kierepka, emeryci, rodzice i dziadkowie.
Podczas uroczystości odbyło się również rozstrzygnięcie konkursów: „Z piernika zrobione” oraz „Ozdoba Bożonarodzeniowa”. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Dołączamy się do życzeń, życząc wszystkim pięknych, pełnych miłości i radości świąt Bożego Narodzenia!
Pasowanie na przedszkolaka
13 XI 2024r. w naszym przedszkolu odbyło się ważne wydarzenie dla najmłodszych - „Pasowanie na Przedszkolaka”. Grupa Żabek uroczystość rozpoczęła częścią artystyczną. Po występie, Pani Dyrektor, Jolanta Adamczuk dokonała uroczystego „Aktu Pasowania” poprzez dotknięcie ramienia przedszkolaka „czarodziejskim ołówkiem”. Dzieci z zadowoleniem przyjęły swój awans. Było to dla nich wielkie przeżycie, a na pamiątkę otrzymały dyplom i medal oznaczający przynależność do grona przedszkolaków. Dzieci otrzymały również upominki od Pani Dyrektor, rodziców, a także od starszych grup przedszkolnych: Misiów, Sówek, Biedronek i Motylków. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń. Wszystkim przedszkolakom życzymy uśmiechu i wiele radości na każdy dzień pobytu w przedszkolu.
Bajkowo i kolorowo, czyli Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dzień Postaci z bajek to doskonała okazja , by dzieci odkryły wartości jakie kryją się za postaciami ze znanych opowieści. Bohaterowie bajek przekazują ważne lekcje o odwadze, dobroci, ostrożności i lojalności. Tego w bohaterach szukały dzieci podczas przedstawienia przygotowanego przez nauczycieli. Były też bajkowe stroje, bajkowa muzyka, a po obiedzie bajkowe opowieści czytane przez członków Samorządu Uczniowskiego. Wierzymy, że była to lekcja słuchania i zrozumienia dla różnorodności, która wzbogaciła najmłodszych w moc płynącą z bajkowych historii.
Światowy Dzień Owoców i Warzyw – 21 października
Ale mamy smaczne i zdrowe święto. „Światowy Dzień Owoców i Warzyw” to była doskonała okazja do promowania zdrowego stylu życia oraz edukacji najmłodszych o korzyściach płynących z jedzenia warzyw i owoców. Warzywa i owoce powinny być stałym składnikiem codziennej diety już od najmłodszych lat. Produkty te stanowią główne źródła witamin, składników mineralnych, błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy, które wspierają rozwijający się organizm dziecka. Tego dnia najmłodsze grupy przedszkolne przygotowały sok z jabłek, a starsze ulepiły owoce i warzywa z plasteliny. Jedzmy owoce i warzywa!
Rumcajs rozbójnikiem?
O tym mogły się przekonać przedszkolaki z grup przedszkolnych „Sówki” i „Misie”, którzy 9 października udali się do Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu na spektakl pt.”Rumcajs!Rumcajs!” w wykonaniu aktorów z Kieleckiego Teatru Lektur. Tytułowy bohater ostatecznie okazał się szlachetnym obrońcą przyrody i dobrych obyczajów, który porzucił zawód szewca aby walczyć o sprawiedliwość z Księżną i Księciem Panem. Bajka ukazała najmłodszym widzom niezwykle cenne przesłanie, stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość i lojalność. Były uśmiechy oraz gromkie brawa, które z pewnością są dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.
Sosnowa Przygoda
2 października grupy przedszkolne: Misie, Sówki, Motylki i Biedronki wybrały się na wycieczkę do Sosnowej Przygody w Kaczórkach na dzień pieczonego ziemniaka. Przedszkolaki bawiły się na placu zabaw, zjeżdżały na tyrolce, strzelały z łuku, pokonywały tor przeszkód, gotowały na polowej kuchni a także relaksowały się na hamakach. Zakończeniem atrakcji było ognisko z pysznymi kiełbaskami. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, pozwoliła im spędzić czas w niezwykle kreatywny sposób oraz była doskonałą okazją do integracji i wspólnej zabawy.
Dzień przedszkolaka
To był niezapomniany dzień pełen zabawy i wspólnych chwil! Dziękujemy wszystkim przedszkolakom za wspaniałą atmosferę oraz Samorządowi Uczniowskiemu za współpracę!
Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają !!!
Zwierzęta małe i duże, czyli wycieczka do ZOO
W piątek – 13 września starsze grupy przedszkolne odwiedziły ogród zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta, pochodzące zazwyczaj z odległych, egzotycznych krajów, poznały ich wygląd i tryb życia. Dwie grupy przedszkolne uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt.„ZOOwe PRZEDSZKOLE”. Podczas 30 minutowego spotkania wzbogaconego o prezentacją multimedialną pracownik ZOO przedstawił dzieciom młode osobniki urodzone w ostatnim czasie w zamojskim zoo. Uzupełnieniem lekcji był godzinny spacer po terenie ogrodu z przewodnikiem, podczas którego przedszkolaki mogły porównać prezentowane „maluchy” z ich wyglądem w obecnym czasie. Na zakończenie wycieczki przedszkolaki samodzielnie mogły poznawać mieszkańców zamojskiego zoo. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Zakończenie roku przedszkolnego
Rok przedszkolny zakończyły również przedszkolaki naszej szkoły. Grupa “Żabki” pożegnała się z przedszkolem, gdyż zakończyła pierwszy etap w swojej edukacji. Na początku wystąpiły wszystkie młodsze grupy przedszkolne, które piosenkami i wierszykami pożegnały starszaków, a potem rozpoczął się występ sześciolatków. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne.
Kolejni absolwenci opuszczają mury przedszkola, by po wakacjach rozpocząć naukę w klasie pierwszej życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami”
Grupy przedszkolne zakończyły realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”, którego celem głównym było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Podczas realizacji projektu było tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej. Co miesiąc realizowane jest jedno z zadań projektu. Zadania projektowe były zrealizowane następujące: 1. Sensoryczna ścieżka 2. Sensoryczna masa plastyczna – dynolina 3. Sensoryczna choinka 4. Dźwięki wokół nas 5.Brudne zadanie 6. Sensoryczna pisanka 7. Akademia smaku 8. Sensoryczne pudełko. Realizacja zadań projektowych była wyśmienitą okazją do stymulowania wszystkich zmysłów u dzieci w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych oraz stwarzania im warunków do wielozmysłowego poznawania świata. Zwieńczeniem naszych działań było otrzymanie certyfikatu dla przedszkola.
Wizyta przedszkolaków w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu i w Sądzie Rejonowym w Zamościu
W miniony piątek przedszkolaki z grupy “ Żabki” wybrały się na wycieczkę do Zamościa.
Ich celem było zwiedzanie ważnych instytucji państwowych. Wizytę rozpoczęły od zwiedzania Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. W drzwiach komisariatu powitał nas Pan Policjant, który przypomniał zasady bezpieczeństwa oraz pokazał jak wygląda praca policji. Przedszkolaki zobaczyły sprzęt wykorzystywany do pracy oraz zostawiły swoje ślady w formie odciśniętego palca. Następnie dzieci przeszły na plac, gdzie mogły obejrzeć służbowe pojazdy oraz wsiąść do radiowozu. Spotkanie z Panem Policjantem wzbogaciło wiedzę dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz przyniosło wiele radości. Drugim organem państwowym, który odwiedziły przedszkolaki był Sąd Rejonowy w Zamościu. Poznały strukturę i specyfikę pracy sądu, zwiedziły budynek, salę rozpraw, niebieski pokój, areszt oraz poszczególne wydziały.
Wycieczka dostarczyła przedszkolakom dużo wrażeń i wzbogaciła wiedzę na temat ważnych instytucji państwowych. Po zakończonym zwiedzaniu dzieci udały się na pyszną pizzę i frytki.
Dziękujemy Panu Komendantowi oraz Panu Prezesowi za możliwość wizyty przedszkolaków w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu i w Sądzie Rejonowym w Zamościu.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Klasa w terenie’’
W roku szkolnym 2023/2024 grupy przedszkolne Biedronki oraz Sówki brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Klasa w terenie”. Projekt trwał od 01.10.2023 do 31.05.2024. Organizatorem projektu są Anna Cebula i Ewelina Łojewska. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024. Głównym celem projektu było zapewnienie wysokiej jakości kształcenia z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych dzieci, zachęcanie nauczycieli i uczniów do opuszczania swoich sal lekcyjnych i spędzania czasu poza budynkiem szkoły, promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, nauka przez obserwację oraz rozwijanie sprawności grafomotorycznej dzieci. Plan działań innowacji przeznaczony był dla dzieci w wieku przedszkolnym. Został zrealizowany podczas zajęć dydaktycznych. W ramach projektu przedszkolaki miały zrealizować minimum 5 z 10 zadań projektowych i umieścić fotorelację na grupie na Facebooku. Przedszkolaki w ramach projektu wykonały 6 zadań. • Obserwacja przyrody – przedszkolaki wraz z nauczycielami spacerowały po okolicy przedszkola obserwując przyrodę, a także wybrały się do parku, aby zbierać dary natury danej pory roku • Plastyka w terenie – przedszkolaki tworzyły prace z zebranych darów natury m.in. kasztanowe ludziki • Obserwacja chmur – w przedszkolnej altanie dzieci obserwowały i malowały niebo • Wyjście w ciekawe miejsce – w ramach tego zadania przedszkolaki wybrały się do: Biblioteki Publicznej w Mokrem, Wioski świętego Mikołaja, Kino Stylowy w Zamościu, Zamojski Dom Kultury, Aeroklub Ziemi Zamojskiej • Zabawa gra w terenie - przedszkolaki świetnie bawiły się podczas: zabaw na Dzień Przedszkolaka zorganizowanych w naszej szkole przez Akademię Młodych Sportowców; wycieczki do Jacni na Dzień pieczonego ziemniaka • Piknik – przedszkolaki spędziły czas na świeżym powietrzu zajadając się przekąskami i smakołykami przygotowanymi przez rodziców Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Rozbudził w przedszkolakach zainteresowanie historią regionu i miejsca zamieszkania. Dzieci poszerzyły wiedzę i umiejętności w otaczającym świecie, integrowały się ze sobą, uczyły się pracy zespołowej. Za udział w pierwszej edycji innowacyjnego Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Klasa w Terenie” nasza szkoła otrzymała certyfikat.
Dzień Mamy i Taty
29 maja w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość – Dzień Mamy i Taty.
Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III przygotowali bogaty program artystyczny. W odświętnych strojach śpiewali piosenki, pięknie tańczyli, by zadowolić tak ważną dla siebie publiczność. W ten sposób chcieli podziękować Rodzicom za miłość, wdzięczność i troskę o nich. Były też najserdeczniejsze życzenia i zaśpiewane prosto z dziecięcych serc „Sto lat” dla wszystkich Mam i Tatusiów. Rodzice nie kryli łez wzruszenia, a piękne występy nagrodzili gromkimi brawami.Wszystkim Kochanym Rodzicom
życzymy wielu, wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności!
Wyjazd do kina
We wtorek 14 maja najmłodsze grupy przedszkolne „Misie” i „Sówki” wybrały się na ekranizację kilku książeczek autorstwa Anity Głowińskiej „Kicia Kocia”. Uwielbiana kotka oraz jej przyjaciele – Pacek, Adelka i Julianek mieli wiele przygód. Spędziliśmy z nimi dzień w przedszkolu, zobaczyliśmy, jak poznają nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem. Kicia Kocia pokazała nam także, jak uczy się jeździć na rowerze i jak pomaga dziadkowi zbudować szafkę dla babci. Na Kicię Kocię zawsze można liczyć!
Dzień Europejski
W ramach Tygodnia Europejskiego przedszkolaki oraz klasy 1-3 wybrały się w podróż po krajach Unii Europejskiej. Uczniowie zagłębiali się w ciekawostki państw, odkrywając to, co w nich najpiękniejsze. Każda klasa witała się w innym języku europejskim oraz ubrała się w barwy narodowe danego kraju. Dzieci, poprzez zabawę i naukę, utrwaliły wiadomości dotyczące państw europejskich.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, dlatego wychowawcy oddziałów przedszkolnych podczas zajęć poruszyli temat promowania proekologicznych postaw wśród najmłodszych. Dzieci rozmawiały o działaniach jakie mogą podejmować, aby dbać o nasza planetę, przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne pracę plastyczne oraz plakaty. Dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej „Żabki” wybrały się do szkółki drzew i krzewów, gdzie poznały na czym polega praca ogrodnika oraz poszerzyły wiadomości na temat drzew i krzewów. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.
Spektakl muzyczny w ZDK-u
8 kwietnia przedszkolaki wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury na spektakl pt. "Niezwykłe życie podwodnych zwierząt". To poruszająca opowieść o magii przyjaźni i czynienia dobra, które będąc najwyższymi wartościami na świecie są w stanie przezwyciężyć problem coraz częściej doskwierającej samotności. Występ poruszał również zagadnienia dotyczące nadmiernego korzystania z Internetu i elektroniki oraz zwrócił uwagę na ekosystem w oceanie i jego zanieczyszczanie przez ludzi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat bezkręgowców i zwierząt zamieszkujących oceaniczne głębiny. Dynamiczny przebieg widowiska, zabawne dialogi, bajkowe piosenki, piękne kostiumy, wspaniała scenografia i profilaktyczny charakter-wszystkie te elementy zapewniły młodym widzom ciekawe przeżycia oraz zaangażowały je do aktywnego udziału w spektaklu.
Warsztaty Wielkanocne
Budzimy Wiosnę! 🌸🐣 To wspaniałe hasło, które ożywia naszą wyobraźnię i przypomina o nadchodzącej wiośnie oraz radosnym święcie Wielkanocy. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których powstały piękne i pomysłowe dekoracje.
Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za udział i poświęcony czas, a także zachęcamy do zakupu wytworzonych prac od 21 marca na kiermaszu wielkanocnym w holu naszej szkoły.
Przygody zazdrosnego Liliputka
12.03 przedszkolaki i klasy I-III wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury na przedstawienie pt.: „PRZYGODY ZAZDROSNEGO LILIPUTKA” / Teatr Króla. Spektakl miał nie tylko bawić, ale także wzbudzać zainteresowanie teatrem i wpajać zasady dobrego wychowania i zachowania wśród grupy rówieśniczej związane z korzystaniem z Internetu. To sympatyczne, pełne wesołych scen przedstawienie, którego bohaterami są mieszkańcy pewnego Czarodziejskiego lasu zwraca uwagę na problematykę uzależnień zarówno od popularnych używek jak i życia w sieci. Spektakl uczył dzieci tego, jak ważny jest szacunek dla innych, pomagał w zrozumieniu różnorodności charakterów i osobowości. Przedstawienie było w dużej mierze nastawione na interakcję z najmłodszymi widzami. Dzięki temu mieli oni szansę na aktywny udział w przedstawieniu, a także lepsze utrwalenie nabytej wiedzy.
Smok wawelski
29 lutego w naszej szkole odbył się interaktywny spektakl teatralny pt. „Smok Wawelski”, wystawiany przez Teatr Magic z Krakowa. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 obejrzeli historię Szewczyka, który pokonał okropnego smoka.
Historia poprzez swoją nowoczesną formę podania była bardzo atrakcyjna dla dzieci, dzięki czemu z łatwością zapamiętały, to co najważniejsze – kim był Szewczyk, w jaki sposób pokonał smoka, gdzie toczyła się akcja, z jakiej rzeki smok opił się wody.
Dzieci żywo reagowały na to, co działo się na scenie – wielkim ekranie, stanowiącym scenografię. Spektakl bardzo podobał się dzieciom.
Wycieczka do Lublina
30 stycznia przedszkolaki wraz z rodzicami i wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Lublina i Świdnika. Zwiedzanie rozpoczęli od Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Po przybyciu na miejsce dowiedzieli się, że na lotnisku obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa. Dzieci zobaczyły miejsce odprawy bagażowej oraz dowiedziały się co można wnosić, a czego nie na pokład samolotu. Przewodnik szczegółowo i z pasja opowiedział o tym co dzieje się na lotnisku. Gdy zapadł zmrok udali się na zwiedzanie Parku Iluminacji Świetlnych w Lublinie. Przedszkolaki poznały prawdziwą historię światła. Od niezwykłego płomyka w ognisku przez fluorescencyjne grzyby az po onieśmielającą zorzę polarną. Pobyt w takim miejscu dostarczył wielu niesamowitych wrażeń i emocji. Dla wszystkich wycieczka była ciekawym doświadczeniem.
Bal karnawałowy
To był prawdziwy kosmos! Mowa oczywiście o tegorocznym balu karnawałowym dla przedszkolaków i uczniów klas I-III, który odbył się w miniony wtorek, 23 stycznia. Pośród rozświetlonych gwiazd i planet, wystrzałowych rakiet oraz w towarzystwie nieziemskich animacji z GRAwitacja Centrum Rozrywki wszyscy bawili się odlotowo!
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to jedna z najważniejszych dat,
Damy Wam tyle całusków ile macie lat,
Złożymy tyle życzeń ile płatków kwiaty mają,
By zapewnić ze szczerością, że wnuczęta Was kochają
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto łączące pokolenia i przypominające zarówno dzieciom jak i wnukom jak ważni są dziadkowie. To także doskonała okazja do podziękowania swoim dziadkom za ich trud włożony w wychowanie wnucząt. Z tej okazji przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III przedstawili swój program artystyczny podczas którego wyrazili swoją wdzięczność.
Cyrk "Fokus" w naszej szkole
We wtorek, 9 stycznia gościliśmy w naszej szkole artystów Cyrku „Focus”. W programie występu znalazły się pokazy iluzji, akrobacje na mini rowerku, żonglerka piłeczkami, maczugami cyrkowymi i obręczami, spotkanie z wyczarowanym, białym królikiem Wiele emocji wzbudził występ połykacza ognia oraz występ fakira, który chodził po rozbitym szkle i ostrych maczetach. Dzieci miały okazję wziąć czynny udział w wykonywaniu niektórych zadań. Występy cyrkowców wywarły na dzieciach duże wrażenie, wszyscy znakomicie się bawili.
Zimowe spotkanie z „Kicią Kocią pod choinkę”
18 grudnia najmłodsze przedszkolaki miały okazję zobaczyć Kicię Kocię na kinowym ekranie! Jak ciekawie spędzać czas w chłodne miesiące? Dlaczego warto pomagać dorosłym w spełnianiu codziennych obowiązków i jak się przy tym nie nudzić? Tak Kicia wprowadziła maluchy w przedświąteczny, zimowy klimat. Seans przykuł uwagę przedszkolaków i rozbudził ich ciekawość świata. Film stał się również pretekstem do rozmowy o świątecznych tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Magiczna Wycieczka do Wioski Św. Mikołaja
Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 udali się do jednego z Archipelagów Roztocza- Parku Żywiołów w Budach. W towarzystwie przemiłych Elfów zwiedzili wioskę Mikołaja. Wypróbowali solidność sań Mikołaja, zwiedzili Mikołajową Pocztę, podziwiali smakołyki na witrynach sklepowych Elfowego Sklepiku, gościli w pokoju "Przywracania Grzeczności", po wyjściu z którego otrzymali certyfikat. Bawili się w sali zabaw oraz wzięli udział w warsztatach dekorowania pierniczków i ozdób choinkowych. Przedszkolaki i uczniowie wspaniale spędzili dzień w Wiosce Świętego Mikołaja.
Koncert mikołajkowy
7 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w koncercie mikołajkowym pt. „Mikołaj w tarapatach” w Zamojskim Domu Kultury. Pan Sprężynka z zespołem Bąbel Ziombel przedstawił młodym widzom pełną ciepła i świątecznego uroku opowieść związaną ze świętami Bożego Narodzenia, w której bohaterem jest Święty Mikołaj, spełniający dziecięce marzenia. Tańcem, śpiewem i wesołą muzyką zespół zapewnił doskonałą zabawę w świątecznym klimacie!
Witaj Święty Mikołaju!
„6 grudnia – jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie."
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony widać było dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą szanownego Gościa. Dzieci rozpoznały Go od razu – to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Mikołaj dotarł do przedszkola z workiem pełnym prezentów, co nasi przedszkolacy przyjęli bardzo entuzjastycznie. Uradowane dzieci nie chciały się z Nim rozstać… Ale Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok.
Andrzejki
Dziś nasze przedszkolaki brały udział w zabawie andrzejkowej. Nastrojowa muzyka i "czarodziejskie" dekoracje przeniosły nas w świat magii. Andrzejkową atmosferę dopełniały także stroje, w które dzieci były przebrane. To był udany dzień!
Dzień Pluszowego Misia
Wie o tym każdy nie od dziś, że najlepszym przyjacielem dziecka jest pluszowy miś...
Pluszowe misie to najlepsi przyjaciele wielu pokoleń dzieci. To maskotka, do której można się przytulić, powierzyć jej sekrety oraz zasnąć, wtulając się miękkie i przyjemne w dotyku futerko. O tym, że miś to najważniejszy przyjaciel dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego w poniedziałek, 27 listopada w naszym przedszkolu, obchodziliśmy „Dzień Pluszowego Misia”.
Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze, bawiły się przy piosenkach o misiach, uczestniczyły w zabawach matematycznych, ruchowych, zręcznościowych, quizach i zgadywankach oraz wykonywały ciekawe prace plastyczne. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.
"Bezpiecznie po Twierdzy...."
W dniu 21 listopada grupy przedszkolne: Sówki i Żabki wzięły udział w warsztatach "Bezpiecznie po Twierdzy...." prowadzonych przez p. Żanetę i p. Tomka w Galerii Twierdza. Podczas warsztatów najmłodsi poznali pilnie strzeżone tajemnice galerii handlowej. Przedszkolaki dowiedziały się jak zachować się podczas alarmu pożarowego oraz co trzeba zrobić gdy zgubią się podczas zakupów? W czasie zajęć zapoznali się z zawodem ochroniarza - na czym polega jego codzienna praca i jak rozpoznać go wśród innych gości galerii. To nie wszystko!
Dodatkowo zwiedzili wspólnie zakamarki naszej Galerii i zajrzały do pomieszczenia monitoringu. Dzieci miały okazję spróbować swoich sił jako operator kamery i nauczyły się obsługiwać krótkofalówkę. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały dyplom „ Małego Eksperta Bezpieczeństwa” , książeczkę edukacyjną pt. "Zuzia się zgubiła".
Dzień Kredki
22 listopada w Kalendarzu Świąt Nietypowych przypada Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, ponieważ dzięki kredkom mogą wyrażać swoje przeżycia, uczucia, marzenia. Tego dnia dwie najmłodsze grupy przedszkolne: Misie i Sówki miały zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki brały udział w zabawach plastycznych, muzyczno- ruchowych przy piosence pt." Kolorowe Kredki". Dzieci poznały rodzaje kredek, tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości. Tego dnia dzieci wróciły do domu w opaskach z kolorowymi kredkami.
BohaterON – włącz historię!
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Tegoroczna edycja BohaterONu ma znowu wirtualny wymiar. W ramach projektu Dumni z Powstańców powstała specjalna strona www.dumnizpowstańców.pl, na której każda osoba lub instytucja będzie mogła zamieścić własny wpis, by wyrazić wdzięczność Powstańcom Warszawskim za pomocą słów, zdjęć czy filmów. To nowa forma akcji Kartka dla Powstańca, która towarzyszyła poprzednim edycjom BohaterONu. Nasza szkoła po raz piąty bierze udział w tej kampanii. W pierwszym tygodniu listopada nasi przedszkolacy rozmawiali z wychowawcami o obrońcach Ojczyzny. Wynikiem tych działań było przygotowanie filmu z podziękowaniami dla powstańców warszawskich za ich poświęcenie i odwagę w walce o Wolną Polskę.
Dzień zdrowego śniadania
Przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania jest ważne w każdym okresie życia człowieka. Szczególnie powinny zwracać na to uwagę osoby, których organizm rośnie i rozwija się oraz intensywnie pracuje. Dzieci do takich należą. W czwartek 9 listopada przedszkolaki przygotowały zdrowe śniadanie, kanapki z warzywami, i szaszłyki owocowe. Wszyscy przypomnieli sobie o zasadach odżywiania, analizowali skład przyniesionych pokarmów oraz ich wartość dla organizmu. Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli dzieciom w przygotowaniu zdrowego śniadania.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 05 listopada, to wyjątkowe święto na cześć naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Takie sławy jak Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki Disneya od lat wnoszą magię i radość do naszego świata, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą, wzruszają oraz inspirują. Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek nasze przedszkolaki w dniu 06 listopada wzięły udział w bajkowym spotkaniu z Minionkiem. Minionek na hali sportowej poprowadził prezentację dzieci, które przebrały się za swoich ulubionych bohaterów bajek. Dzieci w tym dniu rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były zabawy ruchowe oraz prezentacja zabawek. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek stał się doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Był to czas pełen magii, kreatywności i niekończącej się zabawy. Dla przedszkolaków i nauczycieli był okazją do wskoczenia w świat marzeń i wyobraźni, do podążania za ulubionymi bohaterami, a przede wszystkim do nauki poprzez zabawę.
"Misie" w gronie przedszkolaków
„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. W naszym przedszkolu uroczystość ta odbyła się 31 października. Mali artyści zaprezentowali przygotowane na tę okoliczność piosenki, tańce oraz wierszyki.
Po występie nastąpiło pasowanie na przedszkolaka poprzez symboliczne położenie kredki na ramieniu dziecka przez Panią Dyrektor. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy i medale. Był również słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz prezenty od pozostałych grup przedszkolnych. Nowym przedszkolakom życzymy radości, super kolegów i pięknych chwil w naszym przedszkolu!
Pamiętamy…
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
W ramach akcji wszystkie grupy przedszkolne odwiedziły pomniki przy kościele w Płoskiem oraz pomnik Jana Pawła II przy szkole. Tam zapaliły znicze, aby uczcić pamięć o naszym zmarłym patronie oraz poległych w czasie walk o wolną Polskę.
Jest to okazja, by zwrócić uwagę najmłodszych na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu i społeczności.
Spotkanie teatralne z "Piękną i Bestią"
27 października 2023r. przedszkolaki wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu na spektakl muzyczny pt. „Piękna i Bestia”. Jest to niezwykła, ponadczasowa baśń wnosząca mądre przesłanie o tym, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz.
Pouczająca, zabawna opowieść pełna magii i prawd o życiu, zrealizowana została na tle poruszającej wyobraźnię scenografii. Barwne kostiumy, zachwycające piosenki oraz świetny kontakt aktorów z publicznością zachwyciły najmłodszych widzów. Przedstawiona historia nie tylko rozśmieszyła, ale też wzruszyła przez co zatrzymała uwagę dzieci podczas spektaklu zapewniając im moc niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka do parku
13 października wykorzystaliśmy piękną pogodę i uroki jesieni i udaliśmy się do zamojskiego parku na wycieczkę, która dostarczyła nam nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa. Rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Najwięcej radości sprawiło dzieciom zbieranie kasztanów, którymi przyozdobiliśmy nasze kąciki przyrody. Mieliśmy również okazję do zabawy na pobliskim placu zabaw. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki!
Dzień Pieczonego Ziemniaka
W czwartek, 5 października obchodziliśmy ,,Dzień Pieczonego Ziemniaka’’ nad zalewem w Jacni. Kontynuujemy w ten sposób ludowe tradycje mówiące o tym, że po tzw . wykopkach spędzano wesoło czas przy ognisku piekąc ziemniaki.
Gdy ziemniaki piekły się w ognisku przedszkolaki brały udział w zabawach na dmuchańcu, placu zabaw oraz korzystali z takich atrakcji jak: bańki mydlane, malowanie twarzy, kręcenie balonów. Była też smaczna kiełbaska, popcorn i wata cukrowa. Odbyliśmy również spacer ścieżką edukacyjną Roztoczańska Kraina Ryb, w poszukiwaniu złotej rybki.
Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji oraz propagowania zdrowego stylu życia, a pobyt na świeżym powietrzu pobudził apetyty.
Wreszcie upieczone ziemniaki można było już jeść. Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków zakończyliśmy obchody ,, Dnia pieczonego ziemniaka”.
Dzień chłopaka
„W kalendarzu wielka draka, 30 września - Dzień Chłopaka, my dziś o Was pamiętamy i życzenia wam składamy”.
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego też 29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W każdej grupie przedszkolnej odśpiewaliśmy uroczyste „Sto lat” i złożyliśmy bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Nie zabrakło również drobnych upominków. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
Spotkanie z autorką w bibliotece
28 września w Bibliotece Publicznej w Mokrem odbyło się spotkanie dla przedszkolaków z Renatą Piątkowska, jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek książek dla dzieci.
Pisarce towarzyszyła lektorka Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek dla dzieci. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały fragment opowiadania ,,Daleko jeszcze?’’ z książki ,,To się nie mieści w głowie’’. Wspaniała interpretacja pani Malwiny sprawiła, że dzieci słuchały z zapartym tchem, a wesołe historyjki wprawiały je w doskonały humor.
Pisarka przytoczyła również dzieciom historię kotki, bohaterki jednego z opowiadań książki ,,Mruk, opowiadanie o kotkach, kotach, kociskach’’, która uratowała swoje kocięta przed utonięciem na pokładzie okrętu wojskowego.
Podczas spotkania autorka uświadomiła dzieciom, jak ważne jest czytanie książek, które rozwija ich wyobraźnię, osobowość oraz wzbogaca słownictwo. Na zakończenie dzieci otrzymały dedykację z autografem pisarki w zakupionych przez siebie książkach.
Wycieczka do kina
14 września bieżącego roku przedszkolaki z grup: Biedronki i Żabki wybrały się do Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu na uwspółcześnioną adaptację książki Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Przepiękny i wzruszający film o wspaniałym i wiernym psie Lampo oraz wierze w cud, zakończony happy endem, niewątpliwie trafił do serc przedszkolaków. Podjęte w filmie zagadnienia dotyczące empatii wobec słabszych, piękna przyjaźń między czworonogiem, a człowiekiem czy odpowiedzialne korzystanie z Internetu podkreślają walory artystyczne i edukacyjne filmu. Po zakończonym seansie pełni pozytywnych emocji wróciliśmy do przedszkola.
Dzień przedszkolaka
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 20 września nasze cztery grupy przedszkolne obchodziły Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, uczestniczyły w zawodach sportowych prowadzonych przez Akademię Młodych Sportowców. Były tatuaże brokatowe, zwierzątkowe balony, dyplomy, medale przedszkolaka, pomysłowe prace plastyczne oraz zabawy muzyczne. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Życzymy wszystkim, maluszkom i starszakom samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Wycieczka do ogrodu zabaw "Etno Roztocze"
W dniu 19.09.2023 przedszkolaki z dwóch najmłodszych grup tj. Misie i Sówki wzięli udział w wycieczce organizowanej do ogrodu zabaw „Etno Roztocze” w Topólczy. Etno Roztocze to wyjątkowe miejsce - duch starej szkoły i monumentalne parasole 70-letnich lip wyciszają nawet najbardziej przebodźcowane dzieci. Naturalny ogród zabaw to swoboda, natura, wiatr, przestrzeń. Są tam domki na drzewach, podziemne tunele, drewniane przeszkody z pniaków, huśtawki, hamaki i zjeżdżalnia, dzika restauracja, błotne kuchnie i ściana dźwięków wszelakich, gdzie dzieciaki dały upust swojej kreatywności i wyobraźni. Oprócz aktywnej zabawy odbyły się również warsztaty plastyczne – odciskania rączek na podkładkach pod kubki. Na koniec dzieci wzięły udział w ognisku z pieczeniem kiełbasek. Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola. Dla większości uczestników byłą to pierwsza w życiu wycieczka bez rodziców.
Dzień kropki
"Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodziliśmy 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Przedszkolaki i wychowawczynie tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. Podczas zajęć zarówno w naszych zabaw ruchowych jak i prac plastycznych motywem przewodnim były kropki. Przedszkolaki wykazały się duża kreatywnością.
„Chcemy pięknie Was pożegnać, bo już tutaj nie wrócicie Może czasem o przedszkolu ciepło sobie pomyślicie...”
Tymi słowami piosenki w dniu 22 czerwca grupy przedszkolne: „Sówki”, „Biedronki” i „Żabki” uroczyście pożegnały najstarszych kolegów i koleżanki z grupy „Misie”, dla których kończy się pierwszy etap edukacji – edukacja przedszkolna, a od września rozpoczną życie szkolne.
Rok szkolny 2022/2023 powoli dobiega końca. Dla części najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych nadchodzi czas pożegnania na okres wakacji z przedszkolem, ulubionymi paniami oraz koleżankami i kolegami, z którymi w ostatnim roku mogli się bawić niemal codziennie.
Natomiast najstarsze przedszkolaki z grupy „Misie” pożegnały się z przedszkolem. Ciężko w to uwierzyć, ale to już był ostatni ich występ na przedszkolnej uroczystości. Na pożegnanie „Misie” zagrały na dzwonkach utwór „Dla Elizy” i wspólnie z wychowawczynią panią Edytą Zając zatańczyli „Zorbę”. Wyszło pięknie. Wzruszenie pojawiło się na twarzach zgromadzonych rodziców i samych przedszkolaków. Dzieci na pamiątkę otrzymały mały upominek od młodszych kolegów. Mamy nadzieję, że będziecie nas miło wspominać.
Życzymy „Misiom”sukcesów na nowej, szkolnej drodze życia. A na najbliższe dni wszystkim dzieciom życzymy, samych słonecznych chwil i wspaniałych, wakacyjnych przygód!
Wycieczka do Parku rozrywki Powerland w Biłgoraju
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
„ Mały miś w świecie wielkie literatury”
Dwie najmłodsze grupy przedszkolne brały udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „ Mały miś w świecie wielkie literatury”. Podczas realizacji projektu dzieci wraz z nauczycielem wybierały grupową maskotkę – misia, który odbywał czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. W przedszkolu pluszak „zamieszkał” w kąciku czytelniczym i był obecny na zajęciach w roli przewodnika po świecie literatury. Projekt zawierał sześć modułów: Moduł I - Czytamy razem z Małym Misiem Moduł II – Emocje w życiu codziennym Moduł III – Pamiętnik naszej grupy Moduł IV – Zmisiowane zajęcia Moduł V – Mały Miś i zdrowe nawyki Moduł VI – Spacerki literackie Udział przedszkola w tym niezwykłym projekcie stwarza możliwości rozwijania zainteresowań czytelniczych najmłodszych nie tylko w przedszkolu, ale także w rodzinnym domu. Czytanie z rodzicami i wychowawcami sprzyja kształtowaniu u dzieci potrzeby codziennego kontaktu z literaturą, a ponadto rozwijaniu umiejętności postrzegania świata wszystkimi zmysłami poprzez ruch, muzykę, teatr i działalność plastyczną. Miło nam poinformować, że nasze przedszkole zostało wyróżnione certyfikatem Wzorowej Placówki Małego Misia w Świecie Wielkiej Literatury. Dziękujemy przedszkolakom i ich rodzicom za wspaniałe zaangażowanie w realizację projektu.
Wycieczka do "Szajówki Alpaki"
W dniu 07 czerwca młodsze grupy przedszkolne:”Biedronki” i „Sówki” udały się na wycieczkę do „Szajówki Alpaki” znajdującej się w Tarzymiechach Trzecich. Pierwszym etapem wycieczki była lekcja edukacyjna. Dzieci dowiedziały się m.in. czy alpaki to lamy, skąd pochodzą i jakie zachowania są dla nich charakterystyczne. Dzieci poznały zwierzęta, które mogły obserwować z bliska, głaskać i nakarmić przygotowanymi przez ich opiekuna miseczkami wypełnionymi trawką i marchewkami. W ten sposób miały możliwość poznać bliżej te cudowne zwierzęta. Drugi etap wycieczki to udział w warsztatach gręplowania i filcowania runa alpak. Przedszkolaki wiedzą już, że alpaki to bardzo pożyteczne zwierzęta. Dostarczają nam nie tylko wełny, ale też mnóstwo pozytywnych doznań. „Biedronki” i „Sówki” bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem karmiły i bawiły się ze zwierzętami. Podczas całej wycieczki dopisywał nam dobry humor i piękna pogoda.
Olimpiada Młodych Sportowców
W dniu 30 czerwca Zuzia, Julka, Piotrek, Mikołaj, Dominik i Nikodem z grupy "Żabki" oraz Zosia, Milena, Kornelia, Fabian, Marcel i Rafał z grupy "Misie" uczestniczyły w Olimpiadzie Młodych Sportowców zorganizowanej na obiektach OSIR w Zamościu przez Akademię Młodego Sportowca. Dzieci rywalizowały w kilku konkurencjach takich jak: bieg sztafetowy, bieg ze zniczem olimpijskim, tor z piłką oraz tor z piłką i elementami piłki ręcznej - rzutem na bramkę. W zawodach sprawdziły swoją szybkość, zwinność i skoczność. Rywalizacji towarzyszyło dużo uśmiechu i sportowych emocji. Po konkurencjach sportowych był czas na zabawę w strefie atrakcji. Dzieci bawiły się na dmuchanych zamkach, strzelały z łuku, grały w piłkę nożną, badmintona i tańczyły. Zwieńczeniem olimpiady była dekoracja medalami. W tym dniu wszyscy byli zwyciężcami. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.
Wycieczka do Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych
Korzystając z pięknej pogody 24 maja przedszkolaki wybrały się do Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w Płoskiem. Dzięki uprzejmości Państwa Łuczków, którzy są właścicielami szkółki, przedszkolaki mogły obcować z przyrodą i poznać czynności związane z pracą w szkółce. Wędrując alejkami Pan Łuczka opowiadał dzieciom o różnych gatunkach drzew i krzewów znajdujących się w gospodarstwie. Przedszkolaki zobaczyły małe sadzonki, z których kiedyś wyrosną piękne drzewa i krzewy. Dowiedziały się, jak wygląda proces wzrostu roślin i jak należy je prawidłowo posadzić, przechowywać i pielęgnować. Na pamiątkę pobytu w szkółce każdy przedszkolak mógł wybrać sobie roślinkę, którą zabrał ze sobą do domu.
Serdecznie dziękujemy Państwu Łuczkom za mile spędzony czas, poczęstunek oraz sadzonki roślin, które będą stanowiły element dekoracyjny w naszych ogrodach i przywołają wspomnienia z wycieczki.
Wycieczka do Szczebrzeszyna
16 maja grupy przedszkolne: „Sówki” i „Żabki” wyruszyły na wycieczkę do Szczebrzeszyna. Podczas wycieczki przedszkolaki odwiedziny młyn zbożowy, gdzie dowiedziały się o różnych gatunkach zbóż oraz poznały cały proces produkcji mąki. Odwiedzany młyn został wybudowany w na początku XX wieku, z woli Ordynata Zamoyskiego. Młyn jest trzykondygnacyjny, murowany z miejscowego białego kamienia, ze wstawkami z czerwonej cegły. Szczebrzeszyński młyn początkowo poruszany wodą był największym w województwie lubelskim i jednym z większych w Polsce. Od końca XX wieku młyn jest poruszany energią elektryczną. Dzieci miały okazję zwiedzić młyn, obejrzeć maszyny służące do produkcji m.in. mąki. Zobaczyły, w jaki sposób, krok po kroku, powstaje mąka i otręby. Podczas wizyty w młynie dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o ciężkiej i niezwykle ważnej pracy młynarza.
Kolejnym punktem z planu wycieczki było zobaczenie pomnika Chrząszcza,czyli drewnianej rzeźby przedstawiającej chrząszcza. Nawiązuje ona oczywiście do słynnego wierszyka Jana Brzechwy zaczynającego się słowami: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie ...".
Następnym miejscem, które odwiedziły przedszkolaki była Pierożkarnia „Bażant” w Szczebrzeszynie, gdzie miały możliwość poznania procesu powstawania pierogów oraz uczestniczyły w warsztatach samodzielnego lepienia pierogów. Na zakończenie warsztatów odbyła się degustacja pysznych pierogów.
Na zakończenie wycieczki przedszkolaki bawiły się na placu zabaw i zjeżdżały z dmuchanej zjeżdżalni. Wrażeń z wycieczki było mnóstwo.
Dziękujemy pani Dianie Rusinek za pomoc w organizacji wyjazdu.
Spotkanie z autorem książek dla dzieci
Z okazji Tygodnia Bibliotek we czwartek 11 maja w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Romanem Pankiewicza. Pan Roman Pankiewicz przybliżył dzieciom zawody, chociaż uczestnikom spotkania daleko jeszcze do konieczności wyboru własnej drogi życiowej. Dzieci chętnie słuchały opowieści i anegdot o pięciu ważnych zawodach takich jak: żołnierz, strażak, policjant, ratownik medyczny, listonosz. Ku uciesze najmłodszych słuchaczy autor nie tylko opowiadał, ale także pokazywał i omawiał przygotowany do każdego zawodu oryginalny strój. Radosna atmosfera towarzyszyła także samej konieczności sprawnego przebrania się w poszczególne stroje, i tu dzieci dzielnie Panu Romanowi sekundowały. Na koniec każdy przedszkolak mógł zakupić dla siebie wierszowaną książeczkę o zawodach z dedykacją autora. Za zorganizowanie spotkania bardo dziękujemy pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Mokre
Nasze przedszkolaki na sesji zdjęciowej
Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem wzięły udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej dla Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Sesja odbyła się pod okiem fotografa ze studia foto i video Elfi Cinema na terenach leśnych w Skaraszowie. Celem spotkania było ukazanie wydarzeń z życia Królewny Śnieżki po tym jak wyszła za mąż za swojego księcia. Praca nosi tytuł: „Królewna Śnieżka – historia po latach, narodziny ósmego krasnala”. Początkiem tej historii są zdjęcia które ukazują Śnieżkę spacerującą po lesie w ciąży, która tym razem otrzymuje od starszej kobiety jabłko pełne witamin. Poprzednie sesje zdjęciowe zostały wykonane pod okiem DK Studio Dariusz Kusy oraz Elfi Cinema Rajmund Gredys. Do całości pracy brakowało ostatniej sceny na której małe krasnale przychodzą odwiedzić maluszka zaraz po jego narodzinach. Nasze przedszkolaki do roli krasnoludków nadały się idealnie i jak się okazało świetnie czuły się w kostiumach i całej bajkowej scenerii. Swoje role odegrały perfekcyjnie a najlepszym na to dowodem są właśnie zdjęcia. Autorką pracy jest nauczycielka wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem, pani Edyta Zając. Wybrane zdjęcia z tej sesji będą stanowiły tryptyk. Całość zostanie zaprezentowana na wystawie szkolnej oraz wszelkiego rodzaju eventach regionalnych, w których udział weżmie lubelska uczelnia artystyczna.
Uroczystość 232 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tym roku zbiegła się z z Gminnym Dniem Strażaka oraz Jubileuszem 95-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Płoskiem. Z tych okazji nasza społeczność szkolna przygotowała akademię z okazji 3 maja natomiast podziękowania dla druhów z OSP w Płoskiem przygotowały grupy przedszkolne. Przedszkolaki podziękowały piosenkami strażakom za ich działalność ratowniczą i bezinteresowna służbę drugiemu człowiekowi. Rekwizytem do przedszkolnych popisów wokalnych było wykonanie tekturowego wozu strażackiego, w którym za kierownicą siedział 6-letni Piotruś. Z okazji Jubileuszy OSP w Płoskiem druhom życzymy niewyczerpanej siły, dużo wytrwałości, licznych sukcesów oraz satysfakcji z pracy. Niech podejmowane przez Was działania będą zawsze źródłem dumy i społecznego uznania!
Wizyta strażaków
W dniu 25 kwietnia nasze przedszkole i najmłodszych uczniów szkoły odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Płoskiem - panowie: Krzysztof Opoka i Bartłomiej Pikuziński. Podczas spotkania strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Dzieci przymierzały hełm strażacki oraz specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary lub kombinezon chroniący przed ukąszeniami szerszeni i pszczół. Strażacy przybliżyli dzieciom również zasady przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej przy pomocą urządzenia AED. Największą atrakcję nasi goście zostawili na koniec. Najmłodsze przedszkolaki z grup: „Sówki” i „Biedronki” mogły przejechać się wozem strażackim i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tej chwili. Z pewnością wielu chłopców marzy, by w przyszłości zostać strażakiem. Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne spotkanie.
Dzień Czekolady
Czekolada to jeden z najpopularniejszych na świecie przysmaków. Uwielbiają ją zarówno dzieci jak i dorośli. Czekolada poprawia nastrój i pomaga zwalczyć chandrę, ma również korzystne właściwości. Z okazji Dnia Czekolady, który wypada właśnie na 12 kwietnia nasze przedszkolaki przypominały sobie z czego wytwarzamy czekoladę, jakiej są jej rodzaje oraz dowiedziały się przed jakimi chorobami może nas uchronić czekolada, a kto powinien wstrzymać się z jej jedzeniem. Z tej okazji przedszkolaki degustowały owocowe szaszłyki oblewane czekoladą z fontanny. Ten słodki dzień bardzo przypadł dzieciom do gustu.
Apel Wielkanocny
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.”
To słowa naszego patrona - św. Jana Pawła II przypominające, iż Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto. Wprowadzając nas w świąteczny nastrój szkolną uroczystośc z okazji Świąt Wielkiej Nocy przygotowały grupy przedszkolne- dzieci od 3 do 6 lat. Zaprezentowany program artystyczny opowiadał o tradycjach wielkanocnych. Konferansjerzy przybliżyli zwyczaje związane: z Niedzielą Palmową, Wielkim Tygodniem oraz Poniedziałkiem Wielkanocnym. Przedszkolaki przypomniały wierszem: co to jest palma wielkanocna, co nazywamy pisanką, co święcimy w koszyczku wielkanocnym oraz do czego używamy dyngusówki. Mimo, że dla większości małych artystów był to pierwszy w życiu występ przed tak liczną widownią to udało im się przezwyciężyć tremę. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni gości złożyli pełne ciepłych słów życzenia świąteczne dzieciom i ich rodzinom.
Mniam, mniam, mniam… – Międzynarodowy Dzień Gofra
W piątek 24 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Gofra. Przy tej okazji dzieci dowiedziały się skąd pochodzi ta pyszna, chrupiąca przekąska, jak powstaje i z czym może być serwowana oraz wielu ciekawostek na ich temat.
Aby przygotować gofry dzieci poznały także urządzenia potrzebne są do ich wykonania: mikser kuchenny i gofrownicę oraz zasady bezpiecznego z nich korzystania. Urządzenia te zostały zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
W dalszej części zajęć przedszkolaki przystąpiły do wykonywania ciasta na gofry.
Dzieci z wielkim zapałem odmierzały składniki i wsypywały je do miski robota. Kiedy gofry były już gotowe każde dziecko mogło wykazać się swoją kreatywności w postaci dekorowania swojego gofra.
Najbardziej wyczekiwanym punktem zajęć była degustacja deseru, gdy przedszkolaki zajadały się pysznymi goframi z bitą śmietaną i owocami lub dżemem. Gofry smakowały znakomicie!
Zakładamy zielony ogródek w przedszkolu
Najmłodsza grupa przedszkolna „Sówki” nie mogąc doczekać się kolorowej i ciepłej wiosny postanowiła założyć ,,zielony ogródek" w sali. Przedszkolaki zgromadziły potrzebne przybory, ziemię i nasionka. Dowiedziały się, jakie są etapy sadzenia i siania roślin oraz czego potrzebują rośliny do wzrostu. Jak wiemy przedszkolaki uwielbiają zabawy badawcze ,więc zabawiły się w ogrodnika. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności przez nauczyciela każdy przedszkolak z wielkim zaangażowaniem siał rzeżuchę lub koper. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody. W kąciku przyrody swoje miejsce znalazła też założona hodowla fasoli umieszczona na gazie w słoiku w wodą oraz cebula w wodzie na wyhodowanie szczypiorek. Teraz każdego dnia dzieci będą systematycznie podlewały swoje rośliny i obserwowały ich wzrost. Kiedy roślinki wyrosną będą źródłem witamin na kanapkach.
Pierwszy Dzień Wiosny
Nareszcie nadeszła wiosna! We wtorek, 21 marca 2023, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice, nie zabrakło również strojów w kolorach i symbolach wiosennych – były biedronki, zajączki, motylki, żabki, kwiatki oraz ptaki. Były tańce, śpiewy, wiosenne quizy i mnóstwo zabawy. Wiemy też, że wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem jest spalenie Marzanny. Aby tradycji stało się zadość Marzanna została uroczyście pożegnana, a potem spalona. Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki głośnym okrzykiem „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, do ognia cię wrzucamy, bo wiosnę witamy!” próbowały odstraszyć zimę. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do szkoły.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Nasi uczniowie również pamiętali o tym i założyli dwie różne skarpetki na znak solidarności z osobami obarczonymi tą wadą genetyczną, świętując tym samym nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Dzień Kolorowej Skarpetki.
Warsztaty czekoladowe
8 marca dzieci z naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w warsztatach robienia czekolady, zorganizowanych na terenie naszej placówki przez Centrum Innowacyjnej Edukacji. Przedszkolaki zobaczyły ziarno kakaowca, degustowały różnego rodzaju czekolady i odgadywały smaki. Głównym punktem warsztatów było zaprojektowanie i wykonanie tabliczki czekolady w kształcie serca. Dzieci otrzymały również przepis na czekoladę, którą mogą wraz z rodzicami zrobić w domu. Warsztaty wywołały wśród dzieci pełen zachwyt.
Dzień Kobiet
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy zaśpiewali dziewczynkom STO LAT, a także złożyli życzenia wręczając drobne upominki i kwiaty. Na dziewczęcych twarzach gościł uśmiech przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani.
Dzień Dinozaura
Dzień Dinozaura nasze przedszkolaki świętowały 24 lutego. Był to świetny moment na poszerzenie wiedzy o tych przerażających stworzeniach -„strasznych jaszczurkach”, które miliony lat temu zamieszkiwały naszą planetę. Zorganizowane zajęcia wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Te stworzenia fascynują dzieci, kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i wielkością. Dlatego też przedszkolaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się jak wyglądały, czym się żywiły oraz jak wyginęły. W naszych salach przedszkolnych pojawiły się: tyranozaury, triceratopsy, diplodoki, pterodaktyle itp. Dzieci klasyfikowały dinozaury na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne. Dzieci brały udział w wielu ciekawych aktywnościach. Nie zabrakło także zabaw ruchowo – naśladowczych, zabaw w paleontologa oraz pracy plastycznej związanej z tematem. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze.
Światowy Dzień Kota
W dniu 17 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kota. Dzieci wykonały prace plastyczne, zrobiły maski i zmieniły się w piękne kociaki. Następnie wysłuchały opowiadania o chorym kotku, a potem wypowiedziały się na temat tego jak najlepiej można opiekować się swoim pupilem. Były też wesołe kocie zabawy i kocia gimnastyka. Ten dzień był pełen wrażeń. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły i na pewno na długo zostanie w ich pamięci.
Dzień pizzy
Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie, dlatego tez doczekała się swojego święta.. Uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i dorośli, dlatego w naszym przedszkolu w dniu 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek oraz poznały składniki, które są niezbędne do jej przygotowania. Podczas zajęć dzieci poznały również krótką historię pizzy. Przedszkolaki stworzyły także kolorowe, smakowicie wyglądające placki, wykorzystując do tego różne techniki plastyczne. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo rozbudzały wszystkim apetyty. Najbardziej wyczekiwanym punktem tego dnia było zjedzenie przepysznej pizzy z pobliskiej pizzerii „HEJO”. Grupy przedszkolne: „Sówki” i „Żabki” odwiedziły pizzerie, by samodzielnie przyrządzić pizzę i ją posmakować, zaś grupy „Biedronki” i „Misie” degustowały pizzę dostarczoną im do przedszkola. Już czekamy na kolejne święto pizzy!
Bal karnawałowy
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w dniu 13.01.2023r. odbył się bal karnawałowy. Tego dnia pojawiały się kolorowe i barwne postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać królewny, wróżki, syreny, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorów z Grawitacji, którzy zachęcali wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi rodzicami i paniami w zabawach prowadzonych przez animatorów. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku dzieci mogli się posilić podczas poczęstunku, który przygotowali rodzice. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: była wata cukrowa, kręcenie balonów czy zamykanie w dużej bańce. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom, rodzicom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pomoc w poczęstunkach klasowych.
Dzień Babci i Dziadka
Babcia i dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. To im należy się szczególne podziękowanie za miłość, cierpliwość i zrozumienie. W naszym przedszkoku Dzień Babci i Dziadka odbył się 13 stycznia, ponieważ święto przypada na czas ferii. Dziadkowie w tym dniu mogli obejrzeć Jasełka w wykonaniu klas I –III, posłuchać piosenek w wykonaniu przedszkolaków i ich starszych kolegów. Maluchy zaśpiewały piosenkę: „Babciu, droga Babciu. Dziadku, drogi Dziadku” Uczniowie klas I-III zaprezentowali piosenkę „Moja babcia i mój dziadek”. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali „Sto lat”.
Bożonarodzeniowy Kiermasz Świąteczny
Boże Narodzenie to wyjątkowy, magiczny czas, a każdy moment poświęcony na tworzenie świątecznych ozdób i robieniu domowych wypieków, potęguje ten klimat. W tym roku w dniach od 16 do 20 grudnia 2022 roku odbył się kiermasz świąteczny. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się w świąteczne upominki, ozdoby świąteczne, stroiki, wianki, ozdoby na choinkę, kartki świąteczne wykonane przez nauczycieli i rodziców z naszego przedszkola, które wykonane były na świątecznych warsztatach. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, rodziców i dziadków. Pieniądze zebrane podczas Kiermaszu przeznaczone zostaną na rzecz poszczególnych grup przedszkolnych. Serdecznie dziękujemy zarówno wszystkim wykonawcom jak i nabywcom tak niepowtarzalnych ozdób.
Przedświąteczny klimat - Warsztaty Bożonarodzeniowe dla rodziców
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka. Zapach piernika i choinki - to składa się na wyjątkowy, świąteczny klimat. I właśnie po to, aby i w naszym przedszkolu zagościła świąteczna atmosfera w dniu 15 grudnia 2022 roku zorganizowane zostały warsztaty bożonarodzeniowe, na które zaprosiliśmy rodziców. Celem warsztatów było wspólne wykonanie ozdób świątecznych, które miały stanowić asortyment na szkolny kiermasz świąteczny. Do dyspozycji uczestników warsztatów przygotowane zostały wzorcowe ozdoby i elementy poszczególnych dekoracji oraz wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy, a także na bieżąco fachowy instruktaż i pomoc instruktora – florysty pani Diany Rusinek. Rodzice z zapałem wykonali ozdoby bożonarodzeniowe takie jak: stroiki, wianuszki oraz kompozycje na świąteczny stół. Wszyscy wykazali się przy tym wielką pomysłowością i kreatywnością. Tworzenie przepięknych ozdób świątecznych stało się także wspaniałym działaniem integracyjnym. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie!
Warsztaty egzotyczne
14 grudnia przedszkolaki udały się w egzotyczną podróż. Do naszego przedszkola zawitało kilka gatunków zwierząt, m.in. agama, gekon, wąż, żółw i ślimaki. Przedszkolaki odwiedziły wiele ciekawych miejsc, dzięki prezentacji multimedialnej, która w tle obrazowała naturalne środowisko omawianego zwierzęcia. Podczas zajęć dzieci miały niebywałą okazję obserwować z bliska gady i płazy, ale największą atrakcją było dotykanie zwierzątek. Dzieci mogły przekonać się, że zwierzęta nie są wcale straszne oraz jak prawidłowo się z nimi obchodzić, by nie stanowiły zagrożenia.
Mikołaj w przedszkolu
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Już pod koniec listopada przedszkolaki „pisały” swoje listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.
We wtorek 6 grudnia przedszkolaki już od rana wypatrywały Mikołaja przez okna przedszkola. I w końcu przybył do nas z workami pełnymi prezentów. Wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze, a Święty Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom przepiękne prezenty. Święty Mikołaju dziękujemy za przybycie i zapraszamy do nas już za rok.
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia to niezwykłe święto obchodzone na całym świecie 25 listopada.
Pluszowy miś – kultowa zabawka, bohater wielu książek i filmów. Przytulanka i towarzysz podczas zasypiania, powiernik największych dziecięcych sekretów, a także najlepszy przyjaciel każdego malucha. To właśnie on sprawia, że troski, nawet te największe, znikają.
W naszej szkole i oddziałach przedszkolnych już od kilku lat obchodzone jest święto pluszowego misia. Z tej okazji każdy może przynieść swojego pluszaka, są organizowane misiowe zabawy, czytamy misiowe opowieści, oglądamy misiowe bajki, wykonujemy misiowe zadania. Natomiast w szkolnej bibliotece już po raz piąty przy wsparciu Pani Dyrektor Jolanty Adamczuk został zorganizowany konkurs twórczy pt. „Selfie z pluszowym misiem – czyli Ja i mój Miś”. Jak co roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Najchętniej zaangażowali się uczniowie klas 1-3, gdzie w tej kategorii zostały zgłoszone 33 prace plastyczne i jedna praca literacka. Przedszkolaki zgłosiły swoje prace w kategorii zdjęcie – 5 prac, oraz 3 prace plastyczne. Organizatorem konkursu jest opiekun szkolnej biblioteki, Pani Edyta Zając a w wyborze najpiękniejszych prac pomaga jury w składzie; Pani Joanna Greszta oraz Pani Alina Szpyra. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach. Zgłoszone prace można obejrzeć na kanale YouTube – Szkolna biblioteka Ploskie.
Andrzejki
W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. W tym roku podczas zabawy odwiedził nas kot Sylwester, który rozkręcił dzieci w rytm muzyki. Zwieńczeniem zabawy andrzejkowej były brokatowe tatuaże, które skradły show całej imprezy. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
Pasowanie na Przedszkolaka
17 listopada 2022 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” dzieci z grupy Sówki, które rozpoczęły we wrześniu swoją przygodę w przedszkolu . Małe Sówki, aby wstąpić do grona przedszkolaków musiały zaliczyć przedszkolny egzamin, podczas którego: śpiewały piosenkę, gimnastykowały się, recytowały wiersz i tańczyły. Występując przed publicznością dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Punktem kulminacyjnym było pasowanie poprzez symboliczne położenie kredki przez Panią Dyrektor na ramieniu dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki od starszych przedszkolaków. Gratulujemy naszym wspaniałym przedszkolakom!
"Szkoła do hymnu"
W czwartek 10 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego wspólnie z tysiącami szkół i przedszkoli w całej Polsce.
„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 roku. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji zawsze włączały się także placówki polonijne z całego świata. W 2018 r. wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”. W ubiegłym roku „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.
BohaterON - włącz historię!
BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach sześciu edycji kampanii Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy kartek i listów z życzeniami. Nasza szkoła po raz czwarty bierze udział w tej kampanii. W 2022 roku tradycyjne kartki-laurki wykonywane przez dzieci i uczniów zastąpiły wpisy na portalu www.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. W dniach 7- 10 listopada nasi przedszkolacy rozmawiali z wychowawcami o obrońcach Ojczyzny. Wynikiem tych działań było przygotowanie filmu z podziękowaniami dla powstańców warszawskich za ich poświęcenie i odwagę w walce o Wolną Polskę.
Śniadanie Daje Moc
8 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Zdrowego Śniadania - „Śniadanie Daje Moc”.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dla naszych przedszkolaków był to dzień szczególny. Musiały bowiem przygotować śniadanie, które da im wszystkim MOC, czyli energię do pracy i zabawy. Przed śniadaniem dzieci dowiedziały się, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz poznały zasady zdrowego odżywiania się. Dzieci z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w zajęciach przygotowując zdrowe kanapki oraz pyszne sałatki owocowe. Dzieci były bardzo zadowolone z samodzielnego przygotowania śniadania. Na ich twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Śniadanie wyszło przepyszne …palce lizać!
Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada . Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney'a. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są wzorem do naśladowania. Z tej okazji, 4 listopada przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek wraz z Myszką Minnie i Myszką Miki. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach muzycznych. Zabawy wymagały wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po piosence tytułowej. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć i wzbogacają słownictwo. Bajkowy dzień dał przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.
"Przedszkole pamięta..."
Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w wydarzeniu „Szkoła pamięta”.
„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Już od najmłodszych lat warto kształtować poczucie przynależności do społeczności lokalnej oraz kultywować polskie tradycje. Przedszkolaki uczciły pamięć zasłużonych zapalając znicze przy pomnikach. Niech pamięć o Nich trwa, aby mogło sprawdzić się powiedzenie „Póki nas ktoś pamięta, wciąż żyjemy…”
„…rach, ciach, ciach obereczka – już kapusty pełna beczka!...”
W ramach realizowanego tematu „ Zapasy na zimę” dzieci z grupy Żabki zapoznały się z procesem kiszenia kapusty poprzez zajęcia praktyczne. Z wielkim zainteresowaniem obserwowały i wykonywały niektóre czynności związane z przygotowaniem i kiszeniem kapusty. Dzieci dowiedziały się również, że domowe przetwory a zwłaszcza kiszonki są bardzo zdrowe i należy je spożywać w szczególnie w okresie zimowym.
Światowy Dzień Owoców i Warzyw
21 października najmłodsza grupa przedszkolna „Sówki” obchodziła w naszym przedszkolu Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Święto było podsumowaniem cyklu zajęć podczas, których dzieci poznawały różnorodne owoce i warzywa. Tego dnia najmłodsze przedszkolaki rozpoznawały wybrane warzywa i owoce po dotyku i zapachu oraz klasyfikowały je ze względu na kolor i kształt. Poznały wiersza Jana Brzechwy ,,Na straganie'' i próbowały odgrywać role bohaterów wiersza. Wspomniane święto było też okazją do stworzenia owocowych jeżyków. Włączenie dzieci do przygotowywania przekąski było świetnym sposobem, aby zachęcić ich do spożywania owoców. Zarówno produkcja, jak i konsumpcja owocowych jeżyków wyszła dzieciom doskonale. Dzieci w mgnieniu oka zjadły owocowe przekąski. Zachęcamy wszystkich, aby świętować każdego dnia- jedząc warzywa i owoce bogate w witaminy.
Wycieczka do Parku Miejskiego w Zamościu
7 października 2022 roku cztery grupy przedszkolne wybrały się na wycieczkę, by poobserwować środowisko przyrodnicze, jakim jest Park Miejski w Zamościu w jesiennej szacie. Tego dnia pogoda dopisała i pokazała prawdziwą polską złotą jesień. Podczas wycieczki przedszkolaki obserwowały rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu, poznawały różnorodność roślin parkowych i zbierały materiał przyrodniczy. Dwie najmłodsze grupy przedszkolne bawiły się na parkowym placu zabaw, zaś ich starsi koledzy przespacerowali się na Stare Miasto oraz pod pomniki: Papieża Jana Pawła II i pomnik założyciela Zamościa - Jana Zamoyskiego. Wycieczka dała przedszkolakom możliwość poznania wielozmysłowego otaczającej jesiennej przyrody za pomocą słuchu, węchu i wzroku.
Dzień Chłopaka
30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta wszyscy nasi chłopcy zostali odznaczeni medalami i krawatami "Super Chłopak". W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste: Sto lat i złożyły najserdeczniejsze życzenia. Oprócz życzeń były także drobne upominki i słodkości ufudowane przez rodziców. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.
Zajęcia z klockami Lego Edukido
Edukido to unikalny program zajęć edukacyjnych pomagających dzieciompoznawać świat poprzez słynne klocki Lego. Edukido wspiera rozwój dzieci i pomaga im zdobywać kompetencje, które z łatwością będą mogły wykorzystać podczas szkolnych lekcji oraz w życiu codziennym.
28 i 29 września przedszkolaki z grup: Sówki, Biedronki, Żabki i Misie miały okazję uczestniczyć w zajęciach pokazowych z klockami Lego zorganizowaną przez Edukido. Przedszkolaki wykazały się ogromną kreatywnością i pracowitością podczas tworzenia własnych budowli. Zabawa klockami dostarczyła dzieciom wiele radości i uśmiechu.
Witamy Panią Jesień
Pod osłoną nocy z 22 na 23 września zawitała do nas Pani Jesień przynosząc ze sobą piękne kolorowe i przepyszne dary. Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Płoskiem przywitały piękną Panią serdecznym uśmiechem na twarzach i w ubraniach w kolorach jesiennych liści. Poszerzając swoją wiedzę dzieci obejrzały filmy edukacyjne na temat zmian zachodzących w przyrodzie, w lesie, na wsi, wśród zwierząt oraz w przydomowych ogrodach i sadach. Po filmie miały zadania do wykonania. Był to quiz wiedzy na temat jesiennej pory roku, praca plastyczna oraz konkurencje sportowe z wykorzystaniem kasztanów, orzechów, gruszek, jabłek i liści. Przedszkolaki spisały się na medal.
Bezpieczny przedszkolak
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu wraz z psem służbowym Rubinem odwiedzili nasze przedszkole we czwartek 22 września. Młodsi aspiranci Monika Kot i Artur Lipski, który na co dzień jest przewodnikiem psa służbowego „Rubina” wzięli udział w spotkaniu z przedszkolakami. Omówili bezpieczne poruszanie się po drodze, zabawie w domu, przedszkolu oraz jak radzić sobie w sytuacji zagrożeń. Największym zainteresowaniem cieszył się „RUBIN”, pies patrolowo interwencyjny. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się jak pies reaguje na komendy swojego przewodnika. Dzieci mogły również zobaczyć jak wygląda policyjny radiowóz „od środka”. Wszystkie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dziękujemy funkcjonariuszom KMP w Zamościu za odwiedziny w naszym przedszkolu.
Dzień Przedszkolaka
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i przczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 20.09 po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Najmłodsza grupa przedszkolna Sówki otrzymała zabawki i słodkie upominki od rodziców. Przedszkolaki z czterech grup zostały zaproszone przez Akademię Młodych Sportowców do współnych zabaw ruchowych. Radość i śmiech dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie. Wszystkim maluszkom i starszakom złożono życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Dzień Kropki
Peter H.Reynolds stworzył bardzo budującą opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vasthi. Dziewczynka dzięki kropce uwierzyła w siebie, a także pomogła uwierzyć w siebie innym. Kropka jest od tej pory symbolem talentu, pasji, rozwiniętych skrzydeł. Kropka z książeczki o Vasthi stała się też pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest on obchodzony 15 września. W tym roku w naszym przedszkolu również świętowaliśmy ten dzień. Nauczyciele zorganizowali wiele działań, które pomagają dzieciom uwierzyć w siebie, odkrywać swoje talenty, mocne strony oraz odważnie je prezentować.
Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury w naszym przedszkolu
Rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa wśród przedszkolaków. Nasze misie odwiedzają domy ukochanych przedszkolaków, by wysłuchać bajek i poznać dzieci. Projekt składa się z sześciu modułów: "Czytamy razem z Małym Misiem", "Projekt dla nauczycieli. Emocje w życiu codziennym", "Pamiętnik naszej grupy", "Zmisiowane zajęcia", "Mały Miś i zdrowe nawyki", "Spacerki literackie". Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa. Tematyka modułów jest zgodna z kierunkami polityki Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2022/2023. Realizacja modułów sprzyja kształceniu u dzieci kompetencji kluczowych, które stanowią połączenie wiedzy, umiejętności i postaw uważanych za niezbędne dla potrzeb samorealizacji i rozwoju osobistego. Grupy przedszkolne realizują już Moduł I - Czytamy razem z Małym Misiem, który wzbudza u dziecka zaciekawienie książką przez zabawy lub twórczą działalność. Pierwsze zadania projektu wywołują tyle pozytywnych emocji, gdyż zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Do realizacji projektu włączyła się Pani dyrektor szkoły – Jolanta Adamczuk, która czytała bajkę w najmłodszej grupie „Sówek”. Pani dyrektor przyniosła dzieciom bohatera czytanej książki, czyli maskotkę Kici Koci i Packa.
Spotkanie z policjantem
Edukacja i profilaktyka to jedno z zadań wykonywanych przez policjantów. Funkcjonariusze chętnie odpowiadają na prośby placówek oświatowych, organizując spotkania edukacyjne. Tak było też 16 czerwca, kiedy to Policjanci z zamojskiej komendy otrzymali zaproszenie do naszego przedszkola. Policjant opowiedział małym słuchaczom o swojej pracy, o tym co robią policjanci, kiedy i jak wezwać ich na pomoc. Przedstawił dzieciom także podstawowe zasady bezpieczeństwa: jak prawidłowo zachowywać się na drodze, w domu i na placu zabaw. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Takie spotkania są zawsze doskonałą okazją by dzieci poznały zawód i pracę policjanta i dowiedziały się o tym jak ważna jest policyjna służba i bezpieczeństwo.
Wycieczka do Etno Roztocze
- 8 czerwca 2022 r. przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do Zwierzyńca. Miejscem fantastycznych, plenerowych zabaw było Etno Roztocze - urokliwy zakątek wśród starych drzew i wiekowego budynku wiejskiej szkółki. Na miejscu powitali nas sympatyczni gospodarze.Tutaj, na rozległym zielonym terenie dzieci miały możliwość swobodnej zabwy wykorzystując “dawne i sprawdzone” urządzenia i formy zabwy, inne niż na “współczesnych” placach zabaw. Korzystaliśmy z hamaków, huśtawek, błotnej kuchni, domku na drzewie, ścieżki bosych stóp i toru przeszkód z pniaków i opon. Ponadto przeciągaliśmy linę, wspinaliśmy się na kłody i bawiliśmy się w chowanego. Polecamy to miejsce tym, którzy są zwolennikami dobrej zabawy.
Tym mniejszym i większym Dzieciom z okazji ich święta
W tym roku Dzień Dziecka obchodzony był w bardzo wyjątkowy sposób. Przedszkolaki wraz ze swoimi paniami odwiedziły Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu gdzie przez kilka godzin korzystały z atrakcji jakie przygotowali dla nich pracownicy tego ośrodka. Na początek przewodnik oprowadził dzieci po ścieżce edukacyjnej z florą i fauną Roztocza. Dzieciaki mogły obejrzeć, dotknąć i odpowiedzieć na zagadki znajdujące się na tabliczkach. Sprawdziły jaki dźwięk wydają drewniane mega cymbałki i przywitały się z figurami zwierząt. Po krótkiej lekcji przyszedł czas na zabawy terenowe, malowanie twarzy i rąk oraz ognisko z pysznymi kiełbaskami. Tego dnia pogoda dopisała a uśmiech na twarzach przedszkolaków jest najlepszym dowodem na to że zabawa była wyśmienita.
Dzień Mamy i Taty
27 maja w naszym przedszkolu obchodziliśmy wspaniałe święto jakim jest Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji przedszkolaki zaprezentowały swoim Kochanym Rodzicom swój program artystyczny. Z wielkim zaangażowaniem recytowały wierszyki, piosenki i tańce. Za pomocą prostych słów przedszkolaki pragnęły podziękować Rodzicom za ich miłość, oddanie, trud i poświęcenie włożone każdego dnia w ich wychowanie. W ramach podziękowań dla Mamy i Taty dzieci własnoręcznie wykonały piękne upominki. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w pamięci Rodziców.
Święto Książki, Praw Autorskich, Bibliotekarza i Bibliotek
Miesiące kwiecień i maj poświęcamy głównie książkom ponieważ na 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ma on na celu promocję czytelnictwa nie tylko wśród uczniów i przedszkolaków ale również dorosłych. Tego dnia w sposób szczególny przypominamy jak ważną rolę w naszym życiu sprawują książki. Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w Płoskiem uczciły to wraz ze swoimi wychowawczyniami poprzez wysłuchanie ulubionych bajek, obejrzenie prezentacji multimedialnej, wykonaniem prac plastycznych oraz wizyty w szkolnej bibliotece. Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada na 8 maja do przedszkola zawitał gość specjalny. Bibliotekarka z Publicznej Biblioteki Gminy Zamość w Mokrem a zarazem mama naszego ucznia i przedszkolaka, Pani Dorota Waga. Pani Dorota opowiedziała o pracy bibliotekarza w dużo większym miejscu niż nasza szkolna biblioteka, a mianowicie pokazała jak wygląda praca w sąsiadującej z naszą szkołą filii w Płoskiem. Dzieci zauważyły, że to taka sama praca jak w tej mniejszej bibliotece, tylko książek jest więcej. Dowiedziały się jakie książki można znaleźć w bibliotekach, kto może wypożyczać, na jak długo i w jaki sposób się to robi. Poznały najciekawsze pozycje dla dzieci. Były książeczki sensoryczne, magiczne w których zmieniają się obrazki za pomocą specjalnej latarki oraz dźwiękowe. Jak się okazało, przedszkolaki posiadają ogromną wiedzę na temat biblioteki. Wiedzą czym się różni biblioteka od księgarni, skąd się biorą książki w bibliotece, jakie obowiązują zasady wizyty w takim miejscu i co należy zrobić kiedy się zgubi lub zniszczy wypożyczoną książkę. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną – słonika Elmera, bohatera opowieści dla najmłodszych. Te święta jak zawsze wzbudzają wiele pozytywnych emocji ponieważ dzieci uwielbiają książki. To cudowny wynalazek, który z łatwością przenosi do świata wyobraźni.
Dzień Ziemi
Z okazji „Międzynarodowego Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu został zorganizowany „dzień ekologiczny”. Był to dzień w kolorach zielonym - ląd i niebieskim - woda. Dla przedszkolaków zostało zorganizowanych wiele zabaw
z ekologią w tle.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację multimedialną o tym, jak skutecznie chronić środowisko oraz co wspólnie możemy zrobić dla naszej planety. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę nt. segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. Dzieci wykonały pracę plastyczną - ekologiczną kulę ziemską. Na koniec dnia maluchy zasadziły drzewka przy boisku szkolnym.
W zdrowym ciele - zdrowy duch
W ramach Światowego Dnia Sportu i Dnia Zdrowia, które przypadają 6 i 7 kwietnia przedszkolaki z grup Biedronek, Misiów i Sówek wzięły udział w pogadance, którą wygłosiła nasza szkolna pielęgniarka. Pani Regina opowiedziała dzieciom na czym polega praca pielęgniarki i jak ważna jest dla człowieka. Była możliwość przetestowania stetoskopu i ciśnieniomierza. Dzieci mogły również sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowia. Jak należy o nie dbać, co pomaga a co szkodzi naszemu dobremu samopoczuciu. Rzetelnie odpowiadały na pytania Pani Reginy oraz same podawały przykłady właściwych zachowań. Oprócz wiedzy mogły sprawdzić też swoją sprawność fizyczną na hali sportowej. Panie wychowawczynie przygotowały zabawy z chustą animacyjną oraz tory przeszkód. Były również gry i zabawy drużynowe. Nasze przedszkolaki wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz sprytem i pełną sprawnością fizyczną. Można więc powiedzieć że dzieci z oddziałów przedszkolnych w Płoskiem doskonale wiedzą co robić aby być zdrowym i w pełni sprawnym. Dzień Sportu obchodzony jest na całym świecie dla przyczynienia się do realizacji celów ONZ na rzecz rozwoju i pokoju. Dniem obchodów wyznaczono 6 kwietnia, co upamiętnia otwarcie w 1896 roku w Atenach (Grecja) pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej. Ten nowy Międzynarodowy Dzień podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie. Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.
Mali matematycy
14 marca przedszkolaki z grupy Sówki obchodziły Dzień Matematyki. Matematyka – królowa nauk, towarzyszy nam w życiu codziennym, o czym najmłodsi mieli okazję się przekonać.
Przedszkolaki doskonaliły umiejętności przeliczania: dodawania i odejmowania, kolorowali obrazek według liczbowego kodu, brały udział w różnych grach i zabawach matematycznych. Klasyfikowały przedmioty codziennego użytku ze względu na kształt oraz doskonaliły pojęcia: dużo, mało, więcej, mniej, tyle samo. Układały wieże z kolorowych kubeczków oraz figury geometryczne.
Wszelkie ćwiczenia wykonane w tym dniu ukazały, że matematyka może być przyjemna, interesująca i dostarczająca wiele zabawy. Wszystkie dzieci poradziły sobie znakomicie!
Dzień Kobiet w przedszkolu
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień dla wszystkich kobiet - zarówno tych dużych, jak i małych. W naszej grupie radosna atmosfera panowała od samego rana. Chłopcy starali się aby ten dzień był bardzo niezwykły. Obejrzeliśmy montaż słowno - muzyczny w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów. W tym szczególnym dniu wszystkie nasze kobietki otrzymały od chłopców życzenia oraz “błyszczące” upominki. Uśmiech na buziach przedszkolaków świadczył o miło spędzonym czasie.
Bal karnawałowy
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 9 lutego 2022r w naszym Przedszkolu, gdzie odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki, księżniczki, syrenki, kotki i motylki, a chłopcy super-bohaterowie: Spider-Man, Batman, Kapitan Ameryka, Superman, Power Rangers, strażak, dinozaur, pirat, kowboj, czarodziej... nie sposób wymienić tych wszystkich postaci. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W sali w czasie tańców było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, co było głównym celem tej zabawy. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Pod takim haseł w naszym przedszkolu przebiegał wtorek, 8 lutego 2022 roku. Przedszkolaki z grupy Misie i Sówki tego dnia dowiedziały się jak w bezpieczny sposób korzystać z internetu, co to jest internet i jakie zagrożenie niesie za sobą zbyt długie korzystanie z gier i zabaw internetowych oraz zbyt bliskie i częste patrzenie w ekran komputera, tabletu czy telefonu. Dzieci z grupy Sówki wysłuchały pogadanki, obejrzały prezentację oraz w formie zabaw podsumowały zdobytą wiedzę. Natomiast do grupy Misiów zawitał gość specjalny, mama jednego z przedszkolaków, która jest specjalistką w tej dziedzinie. Dzieci w formie zabawy dowiedziały się w jaki sposób można korzystać z internetu, co ciekawego możemy znaleźć w sieci, oraz co możemy robić aby internet był naszym dobrym przyjacielem. Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, dlatego tak ważne jest aby już od najmłodszych lat wdrażać najistotniejsze informacje.
Warsztaty ceramiczne
10 stycznia 2022 roku do naszego przedszkola przyjechali bardzo wyjątkowi goście z równie
ciekawym i wyjątkowym ekwipunkiem – gliną. Podczas godzinnych warsztatów dzieci dowiedziały się
czym jest glina, co można z niej stworzyć, jaki jest proces tworzenia z gliny tak aby powstał ciekawy i
trwały produkt oraz skąd się bierze taka masa.
Tematem spotkania były gliniane laurki dla ukochanych Babć i Dziadków. Każde dziecko
otrzymało gliniany podkład na który za pomocą pędzelka i rozwodnionej masy glinowej przyklejały
serduszka i kwiatki. Potem specjalnym pisakiem można było coś narysować lub napisać. Wykonane prace
pojechały do wielkiego pieca, gdzie będą wypalane, następnie malowane i lakierowane tak, aby były
piękne i wyjątkowe.
Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy z przedstawicielką stowarzyszenia „Warto bo z
Roztocza” Panią Magdaleną Drożdż, która z ogromnym zaangażowaniem i pasją tworzy nietuzinkowe
dzieła ceramiczne. Pani Magdalena przyjechała do nas z Panem Mirosławem Lipskim, który pomagał
dzieciom w tworzeniu laurek oraz przygotował wszystkie gliniane elementy niezbędne do stworzenia
naszych dzieł.
Bombkowa wycieczka
16 grudnia 2021 roku przedszkolaki z grupy Misie i Sówki oraz klasa pierwsza wraz z
wychowawcami odwiedzili Muzeum i Fabrykę Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Już o 7
rano wszyscy zwarci i gotowi czekali na parkingu aby wyruszyć w ponad dwugodzinną podróż.
W czasie drogi, Pan Hubert, przewodnik wycieczki opowiadał ciekawostki o miejscach, które
mijaliśmy po drodze. Były to między innymi Szczebrzeszyn z brzmiącym Chrząszczem na czele,
rezerwat Piekiełko, tereny Roztocza Zachodniego.
Kiedy dotarliśmy na miejsce przywitała nas sympatyczna Pani przewodniczka, która
opowiedziała o tym skąd się wzięły bombki na choinkach, w którym roku powstało Muzeum, kto
jest założycielem, kto najchętniej kupuje bombki produkowane w Polsce oraz o stylach ubierania
drzewek świątecznych. Obejrzeliśmy aranżacje każdego stylu oraz bombki w przeróżnych
kształtach i wzorach w specjalnych gablotach. Zobaczyliśmy w jaki sposób kształtuje się gorące
szkło aby powstała bombka, proces srebrzenia szkła oraz pracownię zdobienniczą, gdzie każda
bombka jest malowana ręcznie z ogromną precyzją i dokładnością. Po zwiedzaniu Muzeum
dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, na których każdy mógł ozdobić bombkę według
swojego pomysłu. Po warsztatach był czas na zakup bombek w sklepiku. Po wizycie w Muzeum
zjedliśmy pyszny obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną. Humory tego dnia bardzo dopisywały a
emocje jakie towarzyszyły na pewno zostaną na długo w pamięci.
Wycieczka miała na celu kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych jakim jest
ozdabianie choinek bombkami oraz towarzyszącymi obrzędami i tradycjami związanymi ze
Świętami Bożego Narodzenia.
Mikołajkowo i sportowo
W oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Płoskiem w oczekiwaniu na Świętego
Mikołaja dzieci w swoich salach ubierały choinkę, dekorowały pierniczki, robiły prezenty, śpiewały
mikołajkowe piosenki i kolędy. Mikołaj widząc z jakim przejęciem dzieci szykują się na jego przyjazd
postanowił odwiedzić je aż dwa razy. Najpierw 6 grudnia rozdał prezenty dla wszystkich grup
przedszkolnych oraz paczki dla każdego dziecka, w których znalazły się wspaniałe prezenty i drobne
słodkości. Na drugi dzień, tj 7 grudnia Święty Mikołaj przyjechał wraz z trenerami Akademii Młodych
Sportowców. Pod jego bacznym okiem trenerzy AMS Pan Tomasz Prejbusz oraz Pan Marek Basaj
przeprowadzili gry z podłogą interaktywną gdzie dzieci miały możliwość wykazać się sprytem, refleksem i sokolim wzrokiem. Natomiast na sali gimnastycznej na przedszkolaki czekał tor przeszkód oraz gry z wykorzystaniem rekwizytów sportowych. Były biegi, skoki i czołganie. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem, było mnóstwo dobrej zabawy i uśmiechu przez ponad 2 godziny. Tegoroczne mikołajki w SP Płoskie są dowodem na to że warto być grzecznym przez cały rok a Mikołaj istnieje naprawdę.
Pasowanie na Przedszkolaka
3 grudnia 2021 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. To pierwsza tak ważna uroczystość dla grupy Biedronek. Od tego dnia stają się oficjalnie przedszkolakami. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Jolantę Adamczuk. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz upominki od Pani Dyrektor, Rodziców, a także od grup przedszkolnych: Sówek i Misiów.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Ja jestem niedźwiadek”, „Jadą, jadą misie", brały udział w zabawach ruchowych, quizach, zgadywankach i wykonywały prace plastyczne. Dzieci z Grupy Misiów brały udział w webinarze organizowanym przez Bibliotekę w Mokrem - spotkanie z autorką książek dla dzieci Małgorzatą Skowron. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom
Zabawa andrzejkowa
24 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości, jakie imię będzie nosiła ich druga połówka, co ich czeka w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Humory wszystkim dopisywały, więc zabawa była bardzo udana.
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w naszym przedszkolu dzieci obchodziły „Dzień Postaci z Bajek”. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć , wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. W tym dniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek . Oglądały prezentację multimedialną o bajkach oraz malowały swoją ulubioną postać z bajki. Układały „bajkowe” puzzle, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych postaci. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.
Przedszkolaki pamiętają
29 października 2012 tuż przed Świętem Zmarłych przedszkolaki wraz z wychowawczyniami udały się pod pomnik przy Kościele św. Jacka w Płoskiem, aby zapalić znicze. Światełko pamięci zapaliły także pod pomnikiem Patrona naszej Szkoły Papieża Jana Pawła II. Przedszkolaki miały możliwość poznania polskiej tradycji związanej z dniem Wszystkich Świętych. Była to lekcja historii i patriotyzmu dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Dzieci z grupy Sówki kisiły kapustę
Przedszkolaki z grupy Sówki robiły jesienne przetwory z warzyw, a konkretnie kisiły kapustę. Wszystko to w ramach bloku tematycznego "Przygotowania do zimy". W czasie zajęć dzieci zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego w Polsce warzywa, jakim jest kapusta. Przedszkolaki dowiedziały się, iż kiszona kapusta i sok z niej zawierają dużo witamin i minerałów, które są niezbędne, by nasz organizm dobrze funkcjonował. Starszaki miały okazję poznać kapustę niemal wszystkimi zmysłami: wzrokiem, smakiem, węchem i dotykiem. W dalszej części zajęć dzieci zapoznały się z instrukcją obrazkową kiszenia kapusty oraz zgromadziły potrzebne produkty i narzędzia. Nie zapomniały też o zasadach higieny i bezpieczeństwa podczas wykonywania kolejnych czynności. Przedszkolaki pracowały chętnie i postępowały zgodnie z instrukcją. Poszatkowaną kapustę i startą marchew wrzucały do przygotowanego w tym celu wielkiego słoika, każdą warstwę posypując solą. Należy wspomnieć, że dzieciaki przykładały się zwłaszcza do dokładnego ugniatania warzyw w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Niedługo spróbujemy naszej kiszonej kapusty.
Mali kucharze
Przedszkolaki własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Każdy przyniósł z domu różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!
Dzień kodowania w przedszkolu
Dzisiejszy dzień przyniósł dzieciom wiele niespodzianek. Nasze przedszkolaki brały udział w zabawach z kodowaniem. Umiejętność kodowania jest jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku. Kodowanie to nic innego jak ciekawe zajęcia. To ciągłe rozwiązywanie zagadek, problemów w kreatywny sposób, uczenie logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, pracy zespołowej. Odpowiedzialne korzystanie z urządzeń mobilnych ważne jest już od najmłodszych lat. Dzieci z natury są ciekawe świata. Chcą doświadczać, eksperymentować, działać i tak właśnie dzisiaj było w naszym przedszkolu. Dzieci rozwiązywały zadania w różny sposób: za pomocą kolorowych kubeczków, Ozobotów, tablicy multimedialnej, maty. Dzisiejsze zajęcia pokazały najmłodszym uczniom naszej szkoły, jak w twórczy sposób można rozwiązać stawiane przed nimi zadania.
Dzień Chłopaka
Dzisiaj każdy chłopiec miał swój dzień. Nasi chłopcy z przedszkola również obchodzili swoje święto. Z tej okazji nasze dziewczynki przygotowały dla chłopców miłe niespodzianki, m.in laurki i wręczyły drobne upominki. Nie zabrakło też słodkości dla wszystkich dzieci. Wszystkim chłopcom składamy serdeczne życzenia.
Powitanie Jesieni
Ani się spostrzegliśmy i nadeszła jesień, która powitała słoneczkiem i pierwszymi kolorowymi liśćmi. W tych dniach w naszym przedszkolu zrobiło się pomarańczowo i czerwono, gdyż wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola ubrani byli właśnie w kolorach typowo jesiennych. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Poznaliśmy kolorowe liście, porządkowaliśmy je, przeliczaliśmy zbiory, odgadywaliśmy zagadki, wykonywaliśmy jesienne prace plastyczne, nie zabrakło również zabaw ruchowych. Wybraliśmy się również na dwór w poszukiwaniu oznak jesieni. Wszyscy świetnie się bawiliśmy
Wyjątkowe święto przedszkolaków
Wrzesień w życiu szkoły i przedszkola to bardzo szczególny miesiąc. To czas kiedy wracamy w szkolne mury wypoczęci i pełni energii. Jednak dla przedszkolaków wyjątkowy dzień przypada 20 września. Dzień przedszkolaka, święto najmłodszych podopiecznych naszej szkoły i właśnie tego dnia nie mogło zabraknąć atrakcji. Dzieci z oddziałów przedszkolnych SP Płoskie odwiedzili wyjątkowi goście, trenerzy z Akademii Młodych Sportowców. Pan Tomasz Prejbusz i Marek Basaj przygotowali sportowe konkurencje, gry i zabawy. Każde dziecko mogło sprawdzić swoją sprawność fizyczną na torach przeszkód, w grach zręcznościowych oraz wyścigach na specjalnie przygotowanych ścieżkach sportowych. Emocje sięgnęły zenitu, dzieci z ogromnym zaangażowaniem i zacięciem biegały, skakały, pokonywały przeszkody z piłką, wspinały się po drabinkach, rzucały piłeczkami do celu. Konkurencje odbyły się w poszczególnych grupach wiekowych a na zakończenie każdy otrzymał ulotkę z informacją gdzie i w jakich godzinach mógłby kontynuować taki trening sportowy, a także bilet uprawniający do dwóch darmowych wejść na zajęcia w Akademii Młodych Sportowców. Trenerzy z akademii przyjechali do nas na zaproszenie dyrektora szkoły, Pani Jolanty Adamczuk w celu podniesienia i sprawdzenia sprawności fizycznej naszych dzieci a także zachęcenia do aktywnego spędzania czasu wolnego. Dzień przedszkolaka to doskonała okazja do takiego spotkania. Po treningu sportowym dzieci otrzymały medale super przedszkolaka i balonik. Zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie a także spotkaliśmy jeszcze jednego wyjątkowego gościa, maskotkę Myszki Miki. Myszka przybijała z dziećmi piątki i zachęcała do tańca. To był dzień pełen wrażeń i zapewne na długo zostanie w pamięci każdego dziecka.
Dzień Kropki
15 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki.
Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Od samego rana przedszkolaki cieszyły się tym dniem. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Kropka stała się bohaterem ubranek dzieci, gier, zabaw i prac plastycznych. Wszystkie grupy: Biedronki, Misie i Sówki obejrzały animowany film o małej dziewczynce Vasthi, od której tak naprawdę zaczęła się historia kropki. Przesłaniem bajki jest jedno – każdy ma jakiś talent (być może jeszcze ukryty). Następnie odbyła się pogadanka na temat obejrzanego filmu i odpowiedzi na pytania. Na zakończenie dnia przedszkolaki ozdobiły kropkami plac przedszkolny. Życzymy naszym przedszkolakom, aby uwierzyły, że każdy z nas może być mistrzem w jakiejś dziedzinie. Każdy bowiem potrafi tworzyć. Czasami wystarczy zacząć od kropki…
Narodowe Czytanie
Nasze przedszkolaki w dniu 10.09.2021 włączyły się w akcję: "Narodowe czytanie". Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Fragmenty polskich książek są odczytywane publicznie, również w środkach masowego przekazu.
Akcja zapoczątkowana została w 2012 co roku gromadzi tysiące Polaków. Dzieci z grupy Biedronki,Misie oraz Sówki wysłuchały fragmentu „Moralność Pani Dulskiej” i odpowiadały na pytania do tekstu. Spacerowały po sali i liczyły kroki jak pan Dulski.
Dni adaptacyjne w grupie „Biedronki”
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka. W dniu 24 i 25 sierpnia 2021r. w naszym przedszkolu odbywały się dni adaptacyjne dla naszych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu. Podczas tych dni dzieci wybrały dla siebie znaczki na szufladkę i półeczkę w szatni. Poznały swoją panią, zapoznały się z pomieszczeniami przedszkolnymi, swoją salą oraz halą sportową. Wraz z rodzicami wykonały swoje pierwsze prace plastyczne w przedszkolu: biedronkę z talerzyka papierowego oraz pracę z wykorzystaniem odbicia własnej rączki. Uczestniczyły w zabawie ruchowej, a także swobodnie bawiły się w gronie nowych kolegów i koleżanek. Pani wychowawczyni grupy Biedronki bardzo dziękuje za tak liczne przybycie na zajęcia adaptacyjne.
Pożegnanie przedszkola
,,Żegnamy przedszkole i dobre w nim chwile, kiedy na zabawie dni mijały miłe" 24 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2020/2021, a tym samym pożegnanie przedszkola przez starszaki. Z tej okazji dzieci z grupy ,,Biedronki" i grupy ,,Sówki" przygotowały piękną część artystyczną - pożegnanie zerówki. W pierwszej części maluchy zaprezentowały taniec i śpiewały piosenki o lecie i zbliżających się wakacjach. Następnie dzieci, które kończą edukację w przedszkolu pożegnały się że swoimi koleżankami i kolegami, które jeszcze zostają w przedszkolu. Nasi absolwenci w swoich wierszach i piosenkach wyrazili, jak im żal opuszczać przedszkole. W występie wspominały chwile spędzone w przedszkolu, wspólne zabawy i przygody. Natomiast młodsi koledzy w wierszach i piosenkach pożegnali starszych kolegów i życzyli im samych sukcesów, powodzenia w szkole i udanych wakacji. Pod koniec nastąpiło rozdanie dyplomów i książeczek. Nie zabrakło także wzajemnych życzeń, podziękowań i kwiatów.
Certyfikaty dla przedszkola
Oddziały przedszkolne ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem w bieżącym roku szkolnym wzięły udział w ogólnopolskich projektach: „Piękna nasza Polska cała”, „Polskie pocztówki wyznaczają szlaki”, „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” oraz „Technikoludek , czyli przedszkolak w świecie technologii”. W czasie trwania projektów dzieci wykonywały szereg ciekawych zadań oraz dowiedziały się wielu nowych rzeczy. Celem przedsięwzięcia „Piękna nasza Polska cała” było kształtowanie szacunku dla własnego kraju, poznanie historii, tradycji, architektury własnego regionu oraz kraju. W ramach programu „Polskie pocztówki wyznaczają szlaki” przedszkolaki nawiązały współpracę z innymi przedszkolami na terenie całej Polski. Projekt „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” miał za zadanie uświadomić dzieciom obecność osób niepełnosprawnych w najbliższym otoczeniu, podnosić świadomość społeczną i propagować wiedzę na temat autyzmu oraz wymieniać się doświadczeniami z placówkami z całej Polski. Dzięki udziałowi w programie „Technikoludek, czyli przedszkolak w świecie technologii” przedszkolaki rozwinęły kompetencje kluczowe oraz stały się świadome zarówno szans i zalet oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą technologia XXI wieku poprzez działania ściśle związane zarówno z narzędziami informatycznymi. Udział w projektach to wspaniała zabawa, ale także promocja naszej placówki w najróżniejszych zakątkach Polski.
Wycieczka do Wioski Przygody Frajda
16 czerwca odbyła się wycieczka przedszkolaków z grup Biedronek, Sówek i Puchatków do Wioski Przygód „Frajda”, znajdującej się w centrum Roztocza, w malowniczej wsi Bliżów. Dla niektórych dzieci już sama podróż autokarem była wielką przygodą, ponieważ jechały nim po raz pierwszy. Na miejscu powitała nas miła animatorka, która oprowadziła naszą wycieczkę po całej wiosce i pokazała nam jak, czym i w co można się bawić. Przedszkolaki chętnie malowały farbami na szklanych tablicach, grały na perkusji zrobionej z różnego rodzaju przedmiotów, ćwiczyły swoją równowagę na torze przeszkód, spacerowały po ścieżce sensorycznej, bawiły się w piaskownicy oraz w domkach znajdujących się na terenie wioski, przeciągały linę, a po skończonej zabawie odpoczywały w hamakach. Wioska Przygody Frajda jest miejscem, gdzie dzieci w aktywny sposób spędziły czas, a przygotowane atrakcje dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.
Mama i tata – najpiękniejsze słowa świata
Dzień Mamy i Taty to bardzo szczególne daty dla dzieci w wieku przedszkolnym, pozwalają dzieciom na wspólne przeżywanie radości i okazywanie miłości rodzicom poprzez czynne uczestnictwo w uroczystości z okazji ich święta. Ta wyjątkowa uroczystość została nagrana 25 maja, aby film z przepięknym występem przedszkolaków został udostępniony Rodzicom 26 maja.
Święto Książki, Praw Autorskich, Bibliotekarza i Bibliotek
Kwiecień i maj to miesiące, które szczególnie poświęcone są książkom. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ma on na celu promocję czytelnictwa nie tylko wśród uczniów i przedszkolaków ale również dorosłych. Tego dnia w sposób szczególny przypominamy jak ważną rolę w naszym życiu sprawują książki. Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w Płoskiem uczciły to wraz ze swoimi wychowawczyniami poprzez wysłuchanie ulubionych bajek, obejrzenie prezentacji multimedialnej, doświadczeniem czerpania papieru, przyniesieniem do przedszkola swoich ulubionych książek a także wykonaniem prac plastycznych. Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzony jest 8 maja odwiedziły szkolną bibliotekę. Dowiedziały się jakie książki można znaleźć w szkolnej bibliotece, czego można się dowiedzieć z encyklopedii, co to jest słownik i atlas, w którym miejscu leżą, w jaki sposób są poukładane książki w bibliotece, kto może wypożyczać i na jak długo, w jaki sposób się to robi a także same mogły wypożyczyć te, które im się spodobały. Jak się okazało, przedszkolaki posiadają ogromną wiedzę na temat biblioteki. Wiedzą czym się różni biblioteka od księgarni, skąd się biorą książki w bibliotece, jakie obowiązują zasady wizyty w takim miejscu i co należy zrobić kiedy się zgubi lub zniszczy wypożyczoną książkę. Te święta bardzo przypadły dzieciom do gustu ponieważ uwielbiają książki. Najchętniej słuchają przygód małego żółwika Franklina.
Dzień Ziemi w przedszkolu
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczciły to święto. W tym szczególnym dniu zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. W trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska, układały duże puzzle na temat ochrony środowiska, malowały, jak dbają o Ziemię, wzięły udział w quizie ekologicznym, rozwiązywały zagadki. Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było sprzątanie i porządkowanie terenu wokół przedszkola.
Grupa Puchatki zaprasza na zajęcia rytmiki z Bum Bum Rurkami
Przedszkolaki życzą Wesołych Świąt Wielkanocnych! Alleluja!
,,Czym powitać cię wiosenko, gdy zielona wracasz znów, chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów"
22 marca przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem uroczyście powitały wiosnę. Nie zapomniały przy tym o pożegnaniu zimy, której symbolem jest kukła Marzanny, bogini zła i srogiej zimy. Wszyscy bawili się wspólnie z wykonaną kukłą Marzanny i śpiewali piosenki o pożegnaniu zimy. Chociaż zima nie chce ustąpić, to i tak musi odejść, bo takim prawem rządzi przyroda i kolejna pora roku musi nadejść. Żeby przyśpieszyć nadejście wiosny, dzieci wyniosły Marzannę do przedszkolnego ogrodu, gdzie pożegnano ją okrzykami: ,,Precz, zimo zła!'' oraz żartobliwymi słowami piosenki o czekającym ją losie: ,,Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!'', oznajmiły, że już najwyższy czas pożegnać zimę. Pomimo odczuwalnego zimna, wszystkich ogarnęła spontaniczna radość, a ,,Zła bogini" szybko spłonęła. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom.
Pasowanie na przedszkolaka
Grupa przedszkolna Biedronki serdecznie zaprasza do obejrzenia filmu z uroczystości pasowania na przedszkolaka.
Światowy Dzień Kota 2021
17 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu wszystkie grupy przedszkolne poznawały życie kotów i ich obyczaje. Były tez wesołe „kocie zabawy” takie jak koci spacerek, zabawy z włóczką, zabawy przy muzyce „Uciekaj myszko do dziury”. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne m.in. malowanie farbami, robienie kotów z rolek papieru, talerzyków jednorazowych oraz kocich masek. Po wesołej zabawie wysłuchały bajek o kotkach: „Kot w butach” i „Kocie łakocie”. Ponadto przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną „Kocie Sprawy”.
Bal karnawałowy
Jak co roku, chociaż przy zachowaniu zaleceń związanych z pandemią Covid-19 zorganizowaliśmy dla przedszkolaków zabawę karnawałową. Każda grupa bawiła się w swojej sali, która została przystrojona łańcuchami, serpentynami i balonami. W tym dniu dzieci prezentowały ciekawe karnawałowe przebrania. Nie zabrakło postaci z bajek, piratów, wróżek, robotów czy też policjantów. Po tańcach przyszedł czas przerwy i odpoczynku, podczas którego dzieci miały okazję uczestniczyć w zdrowym poczęstunku. Jednakże po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca! Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Na pamiątkę pozostały nam cudowne zdjęcia.
Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym przedszkolu
Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł w tym roku na dzień 9 lutego. W ramach wspomnianych obchodów przedszkolaki zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez prezentację multimedialną na ten temat. Prezentacja poprzedzona została krótką pogadanką z dziećmi na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi obejrzanej prezentacji. Dzień Bezpiecznego Internetu to akcja, która ma na celu uświadomić dzieciom niebezpieczeństwa, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach.
Nagłówek
Koncert kolęd
Grudzień to czas wyczekiwania przyjścia na świat dzieciątka Jezus. To magiczny czas w którym czuć zapach pierniczków, gospodynie krzątają się w kuchni, w radiu nastraja świąteczna muzyka a na każdym kroku widać już przystrojone choinki i migające światełka. Jednak to kolędy najbardziej oddają moc tym świątecznym emocjom. W tym trudnym czasie z jakim teraz się zmagamy ważne jest aby nie zapominać o tym co najważniejsze i dlatego dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz ze swoimi paniami przygotowały koncert kolęd. W głównej części naszej szkoły przy stajence ze świętą rodziną zaśpiewały między innymi "Przybieżeli do Betlejem", "Wśród nocnej ciszy", "Dzwoneczkowa kolęda". Przedszkolaki stworzyły przepiękną Bożonarodzeniową atmosferę a całość została uwieczniona na filmie. Zobaczcie i posłuchajcie sami.
Odwiedziny Świętego Mikołaja
6 grudnia, jak co roku jest bardzo wyjątkowym dniem w życiu każdego dziecka. To czas wyczekiwania Świętego, który rozdaje prezenty. Święty Mikołaj bo to o nim mowa w tym roku nie mógł osobiście odwiedzić przedszkolaków ale napisał do nich list, nagrał video a nawet na chwilę pojawił się pod oknami Szkoły Podstawowej w Płoskiem. Prezenty ukradkiem zostawił w przedszkolnych szatniach i pomachał na do widzenia dzieciaczkom, które z przejęciem odwzajemniły gest ze szkolnych okien. Tego dnia było mnóstwo emocji i zaangażowania ze strony najmłodszych. Przedszkolaki dla Mikołaja śpiewały piosenki, recytowały wiersze, rysowały jego portret, słuchały historii o ogromnym sercu tego wspaniałego człowieka a nawet zatańczyły mikołajkowe tańce. Miejmy nadzieję że już w następnym roku Święty Mikołaj lepiej się poczuje i osobiście odwiedzi oddziały przedszkolne naszej szkoły.
Andrzejki
26 listopada przedszkolaki z grupy: Biedronki, Sówki i Puchatki jak co roku z okazji Andrzejek poznawały magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. w tym roku z powodu pandemii Covid - 19 każda grupa świętowała w swojej sali wśród najbliższych koleżanek i kolegów. Pomimo to wszystkim humory dopisywały, więc zabawa była udana.
Miś jest mały i puchaty
„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych uroczystości. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek – wszystkie misie obchodzą swoje święto.
Tegoroczne święto nieco różniło się od poprzednich. Niestety w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną przedszkolaki nie mogły przynieść ze sobą swoich misiaczków. Jednak pomimo panujących warunków przedszkolaki uczciły święto swoich małych przyjaciół. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce.
Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs "Ja i mój Miś- Selfie z Pluszowem Misiem", w którym najmłodsi również zdobyli nagrody. Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.
Nagłówek
Mali Patrioci
Już od 102 lat dzień 11 listopada to dzień bardzo wyjątkowy dla każdego Polaka. To święto Państwowe w Polsce, które co roku obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę, po 123 latach zaborów. O tym święcie pamiętały również przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych szkoły podstawowej w Płoskiem. Z tej okazji w odświętnych strojach odśpiewały Państwowy Hymn, dumnie powiedziały że są małymi Polakami, którzy szczerze kochają swój kraj a także wesoło zaśpiewały o tym, że są Polką i Polakiem, fajną dziewczynką i chłopakiem. Koncert został wyśpiewany wzorowo, jak na wzorowego przedszkolaka przystało. Dzieci do tej pięknej uroczystości zostały przygotowane przez wychowawczynie grup przedszkolnych, Panią Renatę Zbyret, Panią Magdalenę Kowalik, Panią Edytę Zając oraz Panią Joannę Koczułap. Nad całością czuwała dyrekcja szkoły Pani Jolanta Adamczuk oraz czujne oko kamer, które ani trochę nie onieśmieliły małych Patriotów.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe, układanie puzzli i malowanie ulubionego bohatera. Nie zabrakło też zdjęć z naszymi ulubieńcami. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i bardzo wesołe.
Pamiętamy!
28 października 2020 roku przedszkolaki wraz z wychowawcami udali się pod pomnik przy Kościele św. Jacka w Płoskiem, aby zapalić znicze i odmówić modlitwę za zmarłych. Udaliśmy się także pod pomnik Patrona Szkoły, Jana Pawła II, aby i tam zapalić światełko. Była to lekcja historii i patriotyzmu dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Dzień chłopaka
To święto obchodzone na całym świecie. Popularne wśród młodzieży, wkradło się również do przedszkoli bo wiadomo że każdy chłopak, zarówno ten duży jak i mały powinien czuć się wyjątkowo. Z tej okazji dziewczynki z oddziałów przedszkolnych szkoły podstawowej w Płoskiem z pomocą wychowawczyń i rodziców wręczyły chłopcom drobne upominki i słodkości a dziewczynki otrzymały słodkości aby nie czuły się osamotnione. Tego dnia dobre humory nie opuszczały naszych przedszkolaków.
Dzień przedszkolaka
20 września już od kilku lat w całym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To wyjątkowe święto było celebrowane również w naszej placówce. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Płoskiem obchodziły to święto w bardzo aktywny sposób. Najpierw odbyły się zajęcia ruchowe na hali sportowej, gdzie tańce były formą krótkiej rozgrzewki. Po rozgrzewce każda z grup ustawiła się w rzędach i każde dziecko miało do pokonania tor przeszkód. Taka forma ruchu dostarczyła dzieciom mnóstwo zabawy, ale przede wszystkim bieg przez tor przeszkód uczy dzieci zdrowej rywalizacji, pracy zespołowej, gry fair play, pomaga wypracować koordynację ruchową oraz poprawić wydolność i kondycję. Po ćwiczeniach na hali przedszkolaki udały się na szkolny plac zabaw gdzie były puszczane bańki mydlane oraz zabawy na świeżym powietrzu. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal oraz balonik. Ten wspaniały słoneczny dzień na pewno zostanie w pamięci na długo.
Od kropki się zaczęło
15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Przedszkolaki z naszej szkoły również wzięły w nim udział. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności. W ciągu dnia odbyło się wiele aktywności, przy których inspiracją do działania stała się mała, niepozorna kropka. Było kolorowo i radośnie. Zapraszamy na fotorelację!
Zajęcia adaptacyjne w oddziałach przedszkolnych
W dniach 27 i 28 sierpnia 2020 roku w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły odbyły się zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych. Dzieci 3 i 4 letnie, które w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną naukę i zabawę w naszej placówce mogły zapoznać się ze swoją panią, koleżankami i kolegami oraz wypróbować wszystkie dostępne zabawki w ich sali.
W pierwszym dniu każde dziecko miało samodzielnie wybrać swoja nalepkę, którą będzie oznaczona szufladka, krzesełko czy półeczka w szatni. To moment, w którym maluszki mogły podjąć swoją pierwszą jakże ważną decyzję na cały rok szkolny. Po wyborze naklejek dzieci razem z rodzicami przywitały się piosenką ze swoją wychowawczynią a następnie wybrały z półek swoje ulubione zabawki i miały czas na swobodą zabawę. Kolejnym punktem dnia było
przypomnienie zasad mycia rąk a także próba generalna w łazience. Dzieci razem z Panią i przedszkolnym wężykiem pomocnikiem wybrały się na spacer po szkole. Zobaczyły gdzie znajduje się ich szatnia, hala sportowa, duża i mała. Przy okazji odbyła się próba wejścia i zejścia po schodach a po wycieczce zapoznawczej wróciły do swojej sali, gdzie z pomocą rodziców wykonały przepiękne biedronki – znak rozpoznawczy tej grupy. Drugi dzień zaczął się od przypomnienia piosenek na powitanie, które maluszki poznały poprzedniego dnia. Po powitaniu był czas na swobodne zabawy w kącikach zainteresowań a następnie praca plastyczna motylek, którą dzieci ozdabiały papierem i farbą nanoszoną paluszkami. Malowanie farbami własnym paluszkiem to nowe ciekawe doświadczenie, które dostarczyło dzieciom mnóstwo uśmiechu. Po pracy plastycznej był czas na zabawę na placu zabaw. Dzieci miały możliwość przekonać się ile mają siły aby wspinać się po drabinkach i mini ściance wspinaczkowej. Na pożegnanie, dzięki uprzejmości Centrum Rozrywki Grawitacja, dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności sportowe na torze przeszkód oraz otrzymały balonowe cuda - pieski, kotki, mieczyki, karabiny i kwiatki.Frekwencja na zajęciach dopisała a atmosfera była bardzo serdeczna. Wychowawczyni Biedronek, Pani Edyta Zając bardzo dziękuje za liczne przybycie i współprace. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych dwóch kolorowych dni.
Dzień książki
„Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,
niczego w zamian nie żądając…”
Cornelia Funke
23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki. Nasze przedszkolaki w ramach projektu edukacyjnego „Magiczna moc bajek” słuchają najpiękniejszych bajek i baśni. Spotkali się już z bohaterami m.in. Kopciuszka, Królowej Śniegu, Kubusia Puchatka, Brzydkiego kaczątka czy Dziewczynki z zapałkami. Książki goszczą każdego dnia w przedszkolu: podczas zabawy, odpoczynku. Książka to przyjaciel wszystkich naszych przedszkolaków.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Nasze przedszkolaki, choć wirtualnie, to pokazały jak troszczą się o nasza planetę. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością w działaniu na rzecz Ziemi, stworzyły ekologiczne zabawki, tabliczkę informacyjną, były ekologiczne zabawki,sprzątanie dla Ziemi, prace plastyczne, a nawet sadzenie drzewa. W ten sposób pokazały, że nie są obojętne na losy naszej planety i chcą się o nią troszczyć, a za swoje zaangażowanie otrzymały dyplomy. Efekty prac dzieci można obejrzeć w galerii.
Zabawa i nauka na odległość
W związku z zaistniałą sytuacją w naszym kraju, nasze przedszkole chce wesprzeć swoich podopiecznych. Nauczyciele dają im możliwość utrwalania wiedzy oraz zdobywania nowych doświadczeń prowadząc nauczanie zdalne. Dzieci dostają propozycję zadań, zabaw oraz aktywności na dany dzień. Mogą zapoznać się z ciekawymi tematami,wierszykami czy piosenkami. Mają okazję również do wykonania różnych prac plastycznych.
Przez dotyczasowy okres nauczania przez odległość dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem taką formą nauki, z zapałem wykonując wszelkie zadania. Rodzice natomiast z radością dzielili się efektem finalnym pracy swoich pociech przesyłając nam ich zdjęcia, dlatego stworzyliśmy galerię, w której prezentujemy domową aktywność przedszkolaków.
Przed nami kolejny tydzień, który z pewnością przyniesie dzieciom porcję niezapomnianych wrażeń w tej niecodziennej sytuacji.
Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach
Zachęcamy do przyłączenia się do kampanii społecznej z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Data obchodów jest symboliczna. Przypada na 21.dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów, składających się z łańcuchów DNA, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.
Chcemy okazać solidarność z Osobami z ZD i budować postawy tolerancji. Zachęcamy do założenia tego dnia kolorowych skarpet przez dzieci. Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary, to symbol niedopasowania społecznego. Prosimy również o przesłanie nam zdjęć dzieci w kolorowych skarpetkach na adres e-mailowy: justynaburdzyy@gmail.com abyśmy stworzyli galerię solidarności z osobami z ZD.
Światowy Dzień Kota
17 lutego wszystkie grupy przedszkolne włączyły się do świętowania nietypowego dnia jakim jest Światowy Dzień Kota. Dzieci poznały wiele ciekawych informacji na temat puszystych zwierzątek. Był to dzień "kocich" zabaw m.in. ćwiczenia kocich grzbietów, zabawy z włóczką, łapanie myszki. Przedszkolaki wcielały się w rolę kotów inscenizując ich codzienne rytuały, nie zabrakło odgłosów miauczenia, szukania myszki i zwijania się w kłębek. Pod koniec zajęć każdy wykonał kota według własnych pomysłów. Ponadto przedszkolaki włączyły się w zajęcia zorganizowane przez szkolną bibliotekarkę, panią Edytę Zając. Koci Dzień był pełen wrażeń i dobrych humorów wśród najmłodszych.
Jasełka w Płoskiem
W sobotę, 1 lutego przedszkolaki w oprawie muzycznej szkolonego chóru wystąpiły ze swoim programem artystycznym „Jasełka” w Świetlicy Wiejskiej w Płoskiem podczas spotkania opłatkowo-noworocznego . Widzowie byli pod wrażeniem występu i nagrodzili ich gromkimi brawami. Podczas spotkania odbył się również niezwykły koncert kolęd zespołu ALE CANTARE. Organizatorami byli Samorząd Gminy Zamość i Sołectwo Płoskie.
Jasełka w Domu dla Osób Starszych
10 stycznia przedszkolaki odwiedziły pensjonariuszy Domu dla Osób Starszych w Płoskiem. Najmłodsze dzieci wraz ze szkolnym chórem wystąpiły z programem artystycznym „Jasełka”. Występ wywołał wielkie wzruszenie i radość u Gospodarzy, którzy nagrodzili dzieci brawami i przyłączyli się do wspólnego kolędowania. To prawdziwa lekcja wychowawcza, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka bez względu na jego wiek i stan zdrowia. Dziękujemy za życzliwe i ciepłe przyjęcie.
Sówki zdobiły pierniczki i ubierały choinkę
W piątek 13 grudnia przedszkolaki z grupy „Sówki” wraz z rodzicami zdobiły pierniczki oraz ubierały choinkę. Zgromadzeni rodzice mogli posłuchać świątecznych piosenek w wykonaniu dzieci oraz zaśpiewać kolędy wspólnie z przedszkolakami.
Mikołajki
W piatek, 6 grudnia nasze przedszkole gościło niecodzienną osobę. To święty Mikołaj w dniu swoich imienin zawitał do naszych przedszkolaków. Dzieci w wielkim napięciu wyczekiwały pojawienia się brodatego gościa. Święty Mikołaj wysłuchał utworów muzycznych zaśpiewanych dla niego przez poszczególne grupy i obdarował prezentami. Dzieci miały możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Podczas pożegnania wielu przedszkolakom trudno było rozstać się z ukochanym gościem.
Andrzejki
27 listopada nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Tego dnia dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą monet, karteczek z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Wszytskim humory dopisały, więc zabawa była udana.
Alarm, czyli próbna ewakuacja w przedszkolu
W dniu 26.11 w naszej szkole miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Za właściwy przebieg ćwiczeń odpowiadał Pan Dyrektor, Leszek Stankiewicz, natomiast akcja odbywała się we współpracy i pod czujnym okiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Płoskiem. Dzięki uprzejmości strażaków, po przeprowadzonej ewakuacji przedszkolaki miały okazję obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego. Była to świetna okazja by poznać charakter trudnej i niebezpiecznej służby strażackiej i uświadomić sobie zagrożenia, które niesie za sobą pożar.
Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno - techniczne. Tego dnia zsotał również rozstrzygnięty konkurs "Ja i mój Miś- Selfie z Pluszowem Misiem", w którym najmłodsi również zdobyli nagrody. Ten radosny dzień upamiętniliśmy wspólnym zdjęciem.
101 Rocznica Odzyskania Niepodległości
Świętowanie 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodziliśmy w naszym przedszkolu kilka dni. 8 listopada dzieci wzięły udział w uroczystej akademii przygotowanej przez starszych kolegów. W odświętnych strojach, z własnoręcznie robionymi kotylionami, punktualnie o godzinie 11:11 odśpiewały wspólnie 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas akademii pani Dyrektor odczytała list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który otrzymało nasze przedszkole w ramach podziękowania za wzięcie udziału w Międzynarodowym Projekcie „Piękna nasza Polska cała”. Ponadto otrzymaliśmy flagę Rzeczypospolitej Polski aby zawsze pamiętać o bohaterach i wybitnych postaciach naszej ojczyzny. Dodatkowo przedszkolaki włączyły się w działania projektu: „Lot orłów: wolontariat, aktywność, tożsamość" w ramach którego otrzymały "Zamojski Kodeks Flagowy dla dzieci i Młodzieży". Wydarzenia patriotyczne zakończył 13 listopada koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego z Zamościa. Artyści zagrali dla nas utwory patriotyczne, które przybliżyły historię naszego kraju. Mali patrioci przyłączyli się do wspólnego muzykowania i dumnie zaśpiewali hymn narodowy. Mamy nadzieję, że działania te zaszczepiły w najmłodszych miłość do Ojczyzny.
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada grupa przedszkolna „Sówki” gościła w swojej sali ulubionych bohaterów z bajek z okazji Dnia Postaci z Bajek. Naszymi gośćmi byli m.in. pies Pluto, Kaczor Donald, Myszka Miki, Arielka, Król Lew. Maluchy tego dnia wykonały pamiątkowe zdjęcia w fotobudkach, układały bajkowe puzzle, ćwiczyły razem z Gumisiami, śpiewały ulubione bajkowe piosenki. Na zakończenie zajęć wspólnie oglądali „Przygody Kubusia Puchatka”.
Pasowanie Przedszkolaka
„Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę…” – słowami tej piosenki przedszkolaki z grupy „Sówki” rozpoczęli uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. 29 października 2019 r. wszystkie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie. Pasowania dokonał zastępca dyrektora szkoły – p. L. Stankiewicz. Maluchy wyrecytowały wiersze oraz zaśpiewali piosenki w obecności swoich rodziców, starszych kolegów z grupy „Puchatki” z wych. p. R. Zbyret oraz z grupy „Puchatki” z wych. p. J. Pasternak oraz p. J. Burdzy.Przedszkolaków przygotowała wychowawca M. Kowalik. Oprawę muzyczną zapewniła Joanna Greszta.
Wizyta w Szajówce Alpaki
W czwartek przedszkolaki wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego „Szajówka Alpaki” w Tarzymiechach Trzecich. Alpaki to inteligentne i ciekawe otoczenia zwierzęta. Mają bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futro. Towarzystwo przyjaźnie nastawionych do ludzi alpak wywołało wiele pozytywnych emocji. Kontakt z nimi poprawił samopoczucie i pomógł się rozluźnić i złagodzić lęki. Dodatkową atrakcją było karmienie ich ulubionym przysmakiem, czyli specjalną mieszanką traw i marchewki. Ponadto podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać technikę filcowania na mokro. Spod małych rączek wyszły filcowe kuleczki, które mogą być biżuteryjną ozdobą. Urocze i łagodne alpaki wzbudziły niezwykłą sympatię wśród dzieci i na długo pozostaną w ich pamięci. Właścicielom serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę i gościnność.
Koncert "Śpiewające znaki drogowe"
W środę gościliśmy w naszej szkole Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego z Zamościa. Nasi goście zaprezentowali niezwykłą audycję muzyczną, która pozwoliła nie tylko uwrażliwić najmłodszych odbiorów na płynące dźwięki ale również miała znaczenie edukacyjne. Występ "Śpiewające znaki drogowe" zapoznał dzieci z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Dzięki rekwwizytom na scenie - znaki drogowe, sygnalizator świetlny, przejście dla pieszych oraz wsparciu Policji słuchacze "śpiewająco" uczyli się zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Koncert niewątpliwie wzbudził zainteresowanie małych odbiorców.
Dzień chłopaka u przedszkolaków
W poniedziałek, 30 września w grupie Puchatków został zorganizowany dzień chłopaka. Dziewczynki zaśpiewały chłopcom sto lat i wręczyły drobne upominki. Nie obyło się również bez słodkości, które otrzymały również dziewczynki. Przez cały dzień w grupie Puchatków było mnóstwo emocji. Z prezentami i w krawacikach super chłopaka zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Inicjatorem i organizatorem tego dnia była rada rodziców oraz Panie wychowawczynie tej grupy.
Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy!
Pod takim hasłem odbyła się tegorocczna Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata, do której dołączyły również przedszkolaki. Dzieci zaopatrzone w rękawice i worki dzielnie zaangażowały się w zbieranie odpadów na terenie placów zabaw. Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania "świata", wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.
Dzień Przedszkolaka
"Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy swietują Dzień Przedszkolaka". W naszym przedszkolu tego dnia dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach i grach zespołowych. Radość, śmiech i głośny doping swiadczyły o wspaniałej zabawie, ktorą dodatkowo uatrakcyjniły kolorowe balony. Na zakończenie dzieci otrzymały okolicznościowe medale.
Dzień Kropki
Przedszkolaki wraz z kolegami z klas I-III włączyli się dziś w projekt „Międzynarodowego Dnia Kropki”, którego celem jest wzbudzenie kreatywności, pomysłowości i zachęcenie dzieci do tworzenia i działania. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talent. W ciągu dnia odbyło się wiele aktywności przy których inspiracją do działania stała się mała, niepozorna kropka. Było kolorowo i radośnie. Zapraszamy na fotorelację!
Zajęcia adaptacyjne
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które 2 września rozpoczną edukację przedszkolną, wraz z opiekunami na zajęcia adaptacyjne organizowane w naszym przedszkolu 28 i 29 sierpnia 2019r. (środa i czwartek) od godz. 9.00 do 10.45.
Prosimy o zabranie dobrego humoru oraz zmiennego obuwia dla dzieci.
Zakończenie roku
- Odfrunęły dni nauki i nadszedł czas zakończenia roku przedszkolnego i szkolnego 2018/2019. Dla przedszkolaków i uczniów las I – III odbyło się uroczyste podsumowanie pracy o godz. 9.00 Najstarsi przedszkolacy z grupy "Puchatki” pożegnały przedszkole i od września powitają ich progi szkoły, zaś uczniowie klas III zakończyli pierwszy etap nauczania i we wrześniu będą kontynuować naukę w klasie czwartej. Pożegnaliśmy ich z ogromnym smutkiem. Życzymy im wielu sukcesów na dalszej drodze szkolnej kariery. Pod kierunkiem p. Edyty Zając uczniowie z klas I-III zaprezentowali bajkowe inscenizacje w formie tańca i piosenki. Przedstawiały bajki Alladyna, Króla Lwa, Krainy Lodu i Piratów z Karaibów. Rok ten obfitował w liczne sukcesy wychowanków, a teraz czas na zasłużony odpoczynek i regenaracje sił by z ochotą i zapałem spotkać się za dwa miesiące.
Wyprawka przedszkolaka
-2 duże kleje
-kredki Bambino bez oprawy
-farby plakatowe 12 kolorów
-pędzelki (cienki i grubszy)
-pojemniczek na wodę
-plastelina
-2 bloki techniczne z kolorowymi kartkami
-ryza białego papieru ksero
-chusteczki higieniczne w pudełku
-chusteczki nawilżane
-nożyczki
-ołówek, gumka do ścierania
- teczka biurowa
-2 kolorowanki
-buty na zmianę
-ręcznik
Pakiety podręczników:
1. Dzieci 3 -4 letnie” Nowe przygody Olka i Ady A+”, wyd. MAC
Religia: „Spotkania dzieci Bożych dla dzieci 4 -letnich”; wyd. Jedność
j. angielski: „Hello Cheeky”, wyd. MacMillan
2. Dzieci 4-5 letnie „Nowe przygody Olka i Ady BB+”; wyd. MAC (dla dzieci pięcioletnich)
j. angielski: „Dex the Dino”; wyd. MacMillan
religia: „Spotkanie dzieci Bożych dla dzieci 5 -letnich”; wyd. Jedność
3. Dzieci 6 letnie „Kolorowy start z plusem”; wyd. MAC
Religia: „Kocham dobrego Boga dla dzieci sześcioletnich”; wyd. Jedność
J. angielski :”Bugs team starter: wyd. MacMillan
Piknik z bułeczką
Nagłówek
12 maja 2019r. najmłodsze grupy przedszkolne "Sówki" i "Biedronki" wybrały się na wycieczkę na Kolorowe Ranczo, aby odbyć "Piknik z bułeczką". Dzieci z żywym zainteresowaniem obserwowały obecne tam zwiętrzęta i mimo upalnej aury czerpały pozytywne wrażenia z kontaktu z przyrodą. Zwieńczeniem wycieczki był piknik z tytułową bułeczką. W załączonym wideo krótka relacja z wycieczki.
Pikinik Wojskowy
W piątek, tj. 31 maja przedszkolaki z grupy Biedronek i Puchatków brały udział w Pikniku Wojskowym z okazji Dnia Dziecka w Jednostce Wojskowej w Zamościu. Podczas pikniku dzieci miały możliwość poznać uzbrojenie wojska polskiego m.in. karabiny, moździerze i wyrzutnie. Ponadto zapoznały się z takimi pojazdami wojskowymi jak czołgi, cysterny zaopatrzeniowe czy wozy bojowe. Przedszkolaki zakończyły piknik wojskową grochówką. Wojskowy klimat okazał się dla dzieci bardzo interesujący.
Sprintem do maratonu
W ramach innowacji pedagogicznej "Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury" przedszkolaki po raz pierwszy wzięły udział w V Edycji Ogólnopolskiego Maratonu "Sprintem do maratonu".
W ramach rywalizacji przedszkolaki z wychowawcami, uczniowie z klasy VI
i rodzice wspólnie pokonali dystans 30650m.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom!
Zdobyliśmy kolejny certyfikat
Nasze przedszkole uzyskało Certyfikat Kreatywne przedszkole - twórczy maluch.Było to poprzedzone wykonaniem zadań przewidzianych regulaminem konkursu. Należało wykonać siedem regulaminowych zadań w terminie od 15 października 2018 roku do 15 kwietnia 2019 rok Zadania były następujące:
-
zorganizowanie w przedszkolu konkursu recytatorskiego - kształtowanie kompetencji porozumiewania się w języku ojczystym lub w językach obcych.
Został konkurs recytatorski pt. „Wiosna w wierszu”, który odbył się 20 marca. Do konkursu przystąpiło 20 przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Jury nagrodziło 9 przedszkolaków. Nagrodzeni otrzymali nagrody i dyplomy. Dodatkowo przedszkolaki wykonali publicznie piosenkę w języku angielskim dla dziadków pt. „You are my sunshine”
Przygotowując się do wykonania zadania trzy grupy przedszkolne uczyły się wielu piosenek w języku angielskim, jednakże nie udało się przeprowadzić konkursu na piosenkę w języku obcym ze zbyt dużych trudności dla młodszych dzieci.
-
Mapa myśli przedszkolaka – tworzenie mapy myśli, przedstawienia problemu, opracowania pojęcia. Wykorzystuje się w niej schematy, rysunki, symbole, krótkie słowa i hasła– kształtowanie kompetencji umiejętność uczenia się.
Starsze przedszkolaki tj. 5-6 latki tworzyły "mapa myśli" na temat praw i obowiązków dziecka poprzez własnoręczne przygotowane rysunki – schematy obrazujące prawa i obowiązki przysługujące dzieciom.
-
przygotowanie i wykorzystywanie kącika badawczego – zaopatrzonego w przyrządy i pojemniki (menzurki, butelki i słoiki o różnej pojemności, pojemniki z piaskiem i wodą, lejki itp.), przyrządy miernicze (linijki, ekierki, miary krawieckie, poziomice, wagi, termometry itp.), sprzęty i urządzenia (mikroskop, lupa, kompas, kalkulator, kalejdoskop, lornetka itp.). Przygotowanie zajęć, wykonywanie doświadczeń i eksperymentów, liczenie, segregowanie, ważenie, klasyfikowanie itp., obserwacja zachodzących procesów, wyciąganie wniosków – kształtowanie kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych
We wszystkich salach przedszkolnych zawsze znajdują się kąciki badawcze, jednakże przygotowując się do zaliczenia zadania bardzo dokładnie je wyposażyliśmy Podczas zajęć wykorzystujemy zgromadzone przyrządy.
Nasi starsi koledzy z klasy VII przygotowali dla nas ciekawe zajęcia chemiczne, gdzie wykonali pokaz wybuchu wulkanu.-
zorganizowanie uroczystości przedszkolnej, której celem będzie poznawanie, przeżywanie oraz kreowanie kultury regionalnej i narodowej lub ukazywanie różnorodności zasobów i tradycji kulturowych innych narodów. Dzieci zaprezentują swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, teatralne, ruchowe przed swoją rodziną, społecznością przedszkolną czy środowiskiem lokalnym – kształtowanie kompetencji świadomości i ekspresji kulturalnej.
Przedszkolaki z grup 4-5- latków Biedronki i 6-latków Puchatki przygotowały biesiadę patriotyczną pod hasłem „Pokaż radość, Przedszkolaku!”.Dzieci wystawiły inscenizację z udziałem dziadka jednego z wychowanków, który wcielił się w rolę dziadka opowiadającego o naszej historii i ucznia ze starszych klas szkoły podstawowej, który odgrywał rolę Józefa Piłsudskiego. Najwięcej emocji i radości wzbudziły: polonez zatańczony przez przedszkolaków i kończąca uroczystość piosenka patriotyczna. Przedszkolaki włączyły się również do ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w ramach, której wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą zostały zaproszone do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przedszkolaki wspólnie z zaproszonymi gośćmi.
-
Mały wolontariat – zorganizowanie akcji charytatywnej w dowolnej formie i na wybrany cel, angażując dzieci i ich rodziny do udziału w akcjach – kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich
Przed świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w zbiórce środków żywnościowych dla Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu oraz akcji "Polacy – Rodakom" zbiórka żywności o długim terminie przydatności dla Polaków mieszkających na Wschodzie- Ukraina i Białoruś. Natomiast na przełomie lutego / marca byliśmy inicjatorami zbiórki karmy suchej i mokrej , misek i kocy dla schroniska dla zwierząt w Zamościu. W trakcie akcji dzięki wsparciu rodziców naszych przedszkolaków udało się zebrać wiele karmy dla czworonożnych przyjaciół.
-
Nauka programowania w przedszkolu – przygotowanie zajęć rozwijających myślenie komputacyjne u dzieci z pomocą narzędzi informatycznych (tablety, laptopy, komputery, aplikacje i programy online) oraz innych pomocy dydaktycznych (gry planszowe, układanki, puzzle, łamigłówki i zagadki, instrukcje itp.) – kształtowanie kompetencji informatycznych.
Dla najmłodszych przedszkolaków tj. 3-4 latki prowadzone były zajęcia z kodowania na dywanie. Natomiast dwie starsze grupy miały także zajęcia z użyciem programowania drogi dla ozobotów.Zajęcia rozwijające umiejętności ogólnoprogramistyczne dla dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat rozwijaliśmy poprzez gry i aplikacje przy wykorzystaniu tablic interaktywnych, w które wyposażone są tylko dwie sale przedszkolne.
Do realizacji tego zadania jedna z nauczycielek edukacji przedszkolnej odbyła szkolenia prowadzone przez Edu Sense na temat wprowadzenia w kodowaniu i programowaniu dla przedszkolaków. Po tym szkolenie dyrekcja zakupiła dla przedszkola materiały pomocnicze do nauki programowania tj. : matę do kodowania, drewniane puzzle i roboty Robot Ozobot Evo.-
wspólne przygotowanie pracy plastycznej lub technicznej na dowolnie wybrany temat wykorzystując surowce wtórne, uświadamiając dzieciom potrzebę dbania o środowisko naturalne – kształtowanie kompetencji inicjatywności i przedsiębiorczości.
Grupy przedszkolne bardzo często wykonują przeróżne prace plastyczne wykorzystując materiały z surowców wtórnych tj. : płyty CD, rolki po papierze, kapsle, plastikowe butelki, itp. Przesłane zdjęcia jednej z takich prac to praca 6-latków, które poznając życie pszczół wykonała prace plastyczna z surowców wtórnych - plaster miodu wraz z pszczółkami.
Przedszkolaki z trzech grup przedszkolnych brały udział w zorganizowanym konkursie pod hasłem „Drugie życie śmieci”. Zadaniem było wykonanie dowolną techniką plastyczną przestrzennej pracy z wykorzystaniem odpadów. Liczyła się wyobraźnia, ciekawy pomysł i styl wykonania. Do konkursu przystąpiło 23 przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Jury nagrodziło 23 przedszkolaków.Zasady konkursu były proste – uczestnicy mieli zrealizować kreatywne pomysły na poprawienie funkcjonowanie swojego przedszkola. Celem konkursu było także inspirowanie nauczycielek przedszkola do wprowadzania pozytywnych zmian w edukacji najmłodszych. W realizacji planowanych zadań dzieci mogły: eksperymentować, zdobywać ciekawe doświadczenia, publicznie prezentować umiejętności językowe, programować, bawić się tworząc ekologiczne „dzieła sztuki”, przygotowywać uroczystość patriotyczną, akcję charytatywną i wizualizować zdobyta wiedzę.
Przystąpienie do konkursu wymagało dokształcenia nauczycieli odnośnie programowania wśród przedszkolaków oraz doposażenia przedszkola w nowe pomoce dydaktyczne – roboty ozoboty.-
Puchatki zrealizowały program "Czyste powietrze wokół nas"
Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany był przez wychowawcę tej grupy –Katarzynę Borys. Głównym celem Programu było zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Program składał się z 5 zajęć:
1.Wycieczka podczas, której dzieci obserwowały różne rodzaje dymów
2. Co i dlaczego dymi? - dzieci opowiadały o źródłach dymu i poznały ich działanie szkodliwe dla zdrowia oraz tworzyły wspólny plakat
3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? - poznały dinozaura Dynusia i szkodliwość dymu papierosowego
4. Co dzieje się, gdy ludzie palą papierosy? - przedszkolaki dowiedziały się o skutkach biernego palenia papierosów
5. Jak unikań dymy tytoniowego?- dzieci dowiedziały się, w jakich miejscach mogą być narażone na dym tytoniowy i jak wtedy mogą się zachować.
Sukces naszego przedszkolaka
Z okazji Świąt Wielkanocnych „Fundacja Uniwersytet Dzieci” zorganizował kolejną edycję konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli. Prace miały wprowadzać w świąteczny klimat. Kartki stworzone przez dzieci miały być pomysłowe, estetyczne i humorystyczne. Winny odznaczać się kreatywnością, rzetelnością i dużym nakładem pracy. Nasz przedszkolak z grupy „Puchatków” – Antoś Halinowski pod opieką p. Katarzyny Borys przygotował pracę plastyczną na ten konkurs i została ona wyróżniona w kategorii przedszkola i klasy 1-3 . Antoś otrzyma dyplom i pozycję książkowa pt. „Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?”. Gratulujemy!
Warsztaty w Muzeum Zamojskim
W dniu 11 kwietnia przedszkolaki z dwóch najstarszych grup - Biedronki i Puchatki brały udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych w Muzeum Zamojskim na temat - Obrzędy, zwyczaje wielkanocne na Zamojszczyźnie. Podczas zajęć dzieci zobaczyły charakterystyczne zdobienia pisanek wykonywane na Zamojszczyźnie oraz nauczyły się wykonywać pisanki techniką batikową.
Zielony ogródek
W ramach drugiej części projektu „Piękna nasza Polska cała” przedszkolaki założyły zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne materiały i wysialiśmy pietruszkę oraz posadziliśmy cebulę i fasolę. Kolejnym zadaniem będzie systematyczna pielęgnacja roślin oraz baczna obserwacja cyklu ich rozwoju. Dało się zauważyć dużą ciekawość przedszkolaków oraz aktywność poznawczą. Starsi koledzi z klas I-III założyli kwiatowy ogródek więc z niecierpliwością będziemy czekać na efekty naszych ogrodniczych działań.
Konkurs „Bezpieczne Dziecko – Bezpieczne Przedszkole”
Informujemy, że nasze przedszkole w okresie od 12.09. 2018 r do 12.03.2019 r wykonywało zadania przewidziane regulaminem konkursu ,,Bezpieczne Dziecko – Bezpieczne Przedszkole” . Przedszkole miało wykonać 12 zadań, oto relacja z kilku najciekawszych.
Zadanie
Przeprowadzenie przeglądu technicznego obiektów przedszkolnych, w tym dróg komunikacyjnych, placów zabaw, urządzeń elektrycznych.
Dzieci zapoznały się z regułami poruszania się po korytarzach i schodach, w drodze do łazienki i szatni, a w szczególności z zachowywaniem zasad bezpieczeństwa. Zapoznały się również z regulaminem korzystania z urządzeń znajdujących się na placu zabaw. Wspólnie z N. dokonały przeglądu technicznego urządzeń na placu zabaw. Zostały uczulone na potrzebę zgłaszania N. wszelkich zauważonych nieprawidłowości.
Zadanie
Przeprowadzenie przy udziale dzieci ćwiczeń pozorujących zagrożenie pożarem, awarią urządzeń wodociągowych i elektrycznych.
Dzieci nauczyły się, co należy zrobić, jeżeli się zauważy gdzieś pożar. N. uwrażliwił dziecko, że nigdy nie powinno starać się ugasić pożaru! Zostały pouczone, aby jak najszybciej wtedy wyjść z płonącego budynku. Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach kiedy, należy wezwać straż pożarną i jakie przekazać informację oraz w próbnej ewakuacji.
Zadanie
Pierwsza pomoc – jak pomóc sobie lub koledze w przypadku zranienia czy urazu, jak wezwać pomoc – ćwiczenia.
Podczas zajęć dzieci nauczyły się opatrywania drobnych ran. Wszystkie dzieci aktywnie wykonywały ćwiczenia, ucząc się przemywania i bandażowania skaleczeń oraz wzywania pomocy.
Zadanie
Zorganizowanie spotkania z policjantem, policjantem drogowym, strażnikiem miejskim. Dotyczy zagadnień – bezpieczeństwa poruszania się po mieście i drodze, kontaktów z nieznajomymi, podstawowych zagadnień ruchu drogowego i przechodzenia przez jezdnię, znajomości znaków oznaczających niebezpieczne substancje i miejsca. Znajomość podstawowych numerów alarmowych.
Podczas spotkania dzieci miały okazje poznać rolę i zadania policji, poznały wartość zawodu policjanta. Prowadzący starali się wzbudzić szacunek i zaufanie do policjanta, osoby która nam zawsze pomoże. Utrwaliły zasady przechodzenia przez ulicę, znajomość numerów alarmowych oraz sposoby postępowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa.
Zadanie
Przeprowadzenie zajęć w formie teatrzyku z wykorzystaniem zabawek przedszkolnych lub samodzielnie wykonanych pacynek nt. kontaktów z nieznajomymi. W starszej grupie można wprowadzić elementy dramy. Przedstawione sytuacje mają na celu zachowanie daleko idącej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi (a nawet znajomymi), którzy proponują poczęstunek, chcą poznać nasz adres, odprowadzić, coś ciekawego pokazać, wybranie odpowiednich postaw w danej sytuacji.
Dzieci ćwiczyły zachowanie się - jak należy postąpić w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa. Powyższe zajęcie miało na celu uwrażliwienie dzieci na zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi jak również pozwoliło utrwalić pożądane zachowania i nabrać pewności w stanowczym odmawianiu.Zadanie
Prawa i obowiązki dziecka – konwersatorium.
Celem przeprowadzonych zajęć było uświadomienie dzieciom, iż każdy człowiek ma swoje prawa i obowiązki. Podczas prowadzonych rozmów N. starał się wyjaśnić, że każdy z nas ma inne potrzeby i należy
je respektować.
Nauka programowania w przedszkolu
Od marca nasze trzy grupy przedszkole biorą udział w zajęciach, które podstawowe zagadnienia programistyczne wdrażają podczas zabaw bazujących na aktywności uczniów – bez użycia tabletów, smartfonów czy komputerów. Zabawy wprowadzające dzieci w świat kodowania poprzez naukę logicznego myślenia czy umiejętności pracy w zespole.
Najmłodsi odwzorowywali układu kubeczków, czyli budowali wieży według wzoru, prowadzili słoneczko po planszy nieba, zaś starsze przedszkolaki grali kolorowymi kubeczkami w sudoku oraz programowali trasę przejazdu dla ozobota, czyli małego, bardzo inteligentnego robota. Ozobot zabiera dzieci (w wieku od 5 lat) w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub puzzlach) programują zadania, które wykonuje robot.
Konkurs recytatorski
Realizując jedno z zadań konkursu „Kreatywne przedszkole – twórczy maluch” polegające na kształtowaniu w przedszkolu kompetencji porozumiewania się w języku ojczystym zorganizowany został konkurs recytatorski pt. „Wiosna w wierszu”. Do konkursu przystąpiło 20 przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Jury nagrodziło następujących przedszkolaków:
1 miejsce – Filip Waga, Wiktoria Makaj, Iga Kaźmierczak
2 miejsce – Maks Waga, Emilia Krupa, Mikołaj Wróbel, Maja Bednarska
3 miejsce – Leon Momot i Lena Momot
Nagrodzeni otrzymali nagrody i dyplomy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Spotkanie z leśniczym
W dn. 08.03.2019 r. przedszkolaków odwiedził Jarek Kuchta zwany "Drzewiasty", który jest leśniczym, myśliwym i przewodnikiem zakochanym w Roztoczu. Jest to człowiek z pasją, którą są: drzewa, natura i nieodkryte tereny Roztocza. Najmłodszym zaproszony gość przybliżył życie zwierząt leśnych i przedstawił pracę leśniczego.
Spotkanie ze specjalistą od technik komputerowych
W przedszkolu gościliśmy naszego nauczyciela informatyki. Nauczyciel ukierunkował zebrane dzieci na co mają zwrócić uwagę podczas oglądania filmu pt. ,,Zabawa w internet Niecio pl’’. Po ciekawym i pouczającym filmie, przeprowadził krótką rozmowę na temat bezpiecznego korzystania z internetu i stanowczo podkreślił, iż mogą z niego korzystać wyłącznie pod kontrolą rodziców. Zajęcie to pozwoliło poszerzyć wiedzę dzieci na temat internetu i poznać że nie wszystko w nim jest bezpieczne.
Drugie życie śmieci
W lutym przedszkolaki wraz z rodzaicmi brali udział w konkursie plastycznym na pracę przestrzenną z surowców wtórnych pt. "Drugie życie śmieci".
Jury konkursowe nagrodziło nagrodami i dyplomami następujących przedszkolaków:
1 miejsce – Julia Łuczka i Dawid Roch
2 miejsce – Marysia Dudzicz, Maja Bednarska, Szymon Fusiara, Kuba Dziduch
3 miejce – Iga Kaźmierczak, Eryk Kierepka, Oskar Pasieka
wyróżnienie – Witold Słupecki, Oskar Magdziak, Antoś Halinowski. Lena Ładniak i Miłosz Muszyński
Nagrodzonym gratulujemy, a ich dzieła można podziwiać na wystawie pokonkursowej na holu przedszkolnym.
Spektakl teatralny
W środę, 6 marca przedszkolaki wraz ze starszymi kolegami z klas I-III wybrały się na „kocie” przedstawienie do Zamojskiego Domu Kultury. Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy kotów- Bonifacego i Filemona, zwanego „Filutkiem” w wiejskim, na pozór spokojnym gospodarstwie. Niecodzienne kocie przygody pozwoliły dostrzec wartość współpracy pomimo dzielącej różnicy pokoleń. Dodatkowo przedstawienie uatrakcyjniły barwne kostiumy, piękne maski, urocze lalki i przepiękna muzyka.
Spotkanie z pielęgniarką
W lutym gościliśmy w przedszkolu panią pielęgniarkę. Pani pielęgniarka przygotowała dla nas krótką pogadankę na temat konieczności dbania o zdrowie i opowiedziała na czym polega praca pielęgniarki. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Miały możliwość obejrzeć różne akcesoria pielęgniarskie oraz zmierzyć swoje ciśnienie i temperaturę nowoczesnym sprzętem medycznym.
Zbiórka karmy
Na przełomie lutego i marca grupy przedszkolne zorganizowały zbiórkę karmy suchej i mokrej oraz misek i koców dla bezdomnych kotów i psów. Zebrane dary zostaną przekazane dla organizacji Adopcje – Zamość. Bardzo dziękujemy rodzicom przedszkolaków za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.
Bal Karnawałowy
W sobotę 09 lutego 2019 r. w godz. 15.00 – 19.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Płoskiem odbył się bal karnawałowy „W krainie bajek Disneya”. Bal bogaty był w atrakcje:
- prezentacja taneczna grup przedszkolnych,
- słodki poczęstunek,
- malowanie twarzy,
- pokaz baniek mydlanych,
- bajkowa foto-budka
W tym dniu była również możliwość zapoznanie się z ofertą przedszkola, kadrą pedagogiczną i rówieśnikami.
Biedronki stroją choinkę
W dniu 14 grudnia dzieci i rodzice z grupy Biedronki wykonały ozdoby świąteczne, którymi przystroiły choinkę. Poznały również Legendę o choince, bawiły się z rodzicami w zabawy integracyjne, a następnie zaśpiewały świąteczną piosenkę .
Warsztaty w Muzeum Ziemi Zamojskiej
W dniu 13 grudnia biedroneczki i Puchatki brały udział w warsztatach świątecznych w Muzeum Ziemi Zamojskiej. Pani Jolanta Głąb ciekawie opowiadała o tradycjach związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Prezentowała szopki i ozdoby wykonane ze słomy. Następnie dzieci samodzielnie zrobiły łańcuchy ze słomy i bibułki.
Mikołaj był wśród nas
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził długo oczekiwany gość. Mikołaj nie zawiódł. Zawitał do przedszkola z samego rana w towarzystwie asystentek. Został przywitany uśmiechniętymi buźkami i radosnymi piosenkami przedszkolaków. Mikołaj odwdzięczył się przepięknymi prezentami dla wszystkich dzieci. Spotkanie z Mikołajem było dla wszystkich pełne radości i zabawy.
Magiczne Andrzejki
W czwartek 29 listopada przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci różnymi sposobami próbowały poznać swoją przyszłość: za pomocą monet rzucanych do wody, kolorowych karteczek, butów ustawianych w rzędzie. Wróżby andrzejkowe przeplatały wspólne tańce oraz poczęstunek. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na upamiętnienie 100-leciaa Odzyskania Niepodległości przez Polskę przez dzieci, które przybyły w strojach biało-czerwonych dumnie krocząc po wybiegu.
Dzień Pluszowego Misia
W dniu 26 listopada nasze przedszkolaki zaprosiły na zajęcia do przedszkola swoich ukochanych pluszowych przyjaciół na obchody Dnia Pluszowego Misia. Wraz z misiami: oglądały przyrodniczy film o niedźwiedziach, rozwiązywały misiowe zagadki, malowały portrety swoich misiów oraz wraz z nimi tańczyły.
Biesiada Patriotyczna
Przedszkolaki z grup 4-5- latków Biedronki i 6-latków Puchatki przygotowały biesiadę patriotyczną pod hasłem „Pokaż radość, Przedszkolaku!”.Dzieci wystawiły inscenizację z udziałem dziadka jednego z wychowanków, który wcielił się w rolę dziadka opowiadającego o naszej historii i ucznia ze starszych klas szkoły podstawowej, który odgrywał rolę Jozefa Piłsudskiego. Najwięcej emocji i radości wzbudziły: polonez zatańczony przez przedszkolaków i kończąca uroczystość piosenka patriotyczna.
Przedszkolaki włączyły się również do ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w ramach, której wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą zostały zaproszone do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przedszkolaki wspólnie z zaproszonymi gośćmi, uczniami z klas I-III, starszymi kolegami z klas IV- VIII, III gimnazjum oraz gronem pedagogicznym zaśpiewały 4-zwrotkowy hymn narodowy. Za udział w tej akcji otrzymamy pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami od Minister Edukacji Narodowej.
Linki do filmików:
Pasowanie
W dniu 30 października 2018r. w naszym przedszkolu odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Grupa „Sówki” 16- 3 latków i 8 – 4 latków złożyła uroczyste ślubowanie na przedszkolaka. Pasowania dokonał zastępca dyr. szkoły – p. L. Stankiewicz. W uroczystości wzięli udział rodzice dzieci z grupy „Sówki” oraz przedszkolaki ze starszych grup przedszkola „Biedronki” z wych. o. J. Pasternak i „Puchatki” z wych. p. K. Borys oraz p. S. Perzyńską.
Wychowanków przygotowała wychowawca gr. „Sówki” R. Zbyret
Wycieczka na lotnisko
Dnia 23 października grupy przedszkolne wraz ze starszymi kolegami z klasa 1-3 odwiedziły lotnisko w Mokrem. Dzieci miały okazję zobaczyć i wejść do śmigłowca wojskowego Mi-8. Dodatkowe dzieci zobaczyły również pojazdy wojskowe, a do niektórych z nich udało się wejść. Dzieci poznały na czym polega praca skoczka spadochronowego oraz jak profesjonalnie składa się spadochron. Odwiedziły hangar, w którym mogły zobaczyć szybowce. Jedną z głównych atrakcji był balon meteorologiczny za pomocą którego dzieci miały okazję zaobserwować jak mierzy się wysokość podstawy chmur oraz prędkość wiatru.
W muzycznej krainie Dorotki
W dniu 11 października grupy przedszkolne „Biedronki” i „Puchatki” wraz z klasami I-III uczestniczyły w spektaklu muzycznym „Dorotka w krainie Oz””. Dzieci wybrały się do bajecznej krainy Oz, aby dowiedzieć się jak ważną role w naszym życiu odgrywają uczucia, kształtowanie charakteru i wiara w to, ze wszystko jest w zasięgu naszej ręki.
Szukamy kolorów jesieni – wycieczka do parku
Wprawdzie nie tak dawno pożegnaliśmy lato, a już za oknami króluje piękna, złota jesień.
Dzieci z grup przedszkolnych: Sówki, Biedronki i Puchatki w dniu 08 października wybrały się do parku miejskiego w Zamościu na spotkanie z jesienią. Posiada on wiele atrakcji. Występują w nim liczne gatunki drzew oraz wiele gatunków rzadko spotykanych krzewów.
Po drodze dzieci odwiedziły jeszcze ważne miejsca związane z świętowanie w tym roku szkolnym rocznicami: wyboru papieża Jana Pawła II i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.Przedszkolaki zobaczyły znajdujące się w pobliżu parku: pomnik Papieża Jana Pawła II przy Katedrze Zamojskiej oraz tablicę upamiętniającą wizytę Marszałak J. Piłsudskieg w Zamościu, znajdującą się na Rynku Wielkim.
Przedszkolaki spacerowały po parku, obserwowały przyrodę, słuchały jej odgłosów. Przyglądały się drzewom, poznawały ich liście i owoce. Porównywały liście pod względem wielkości, kształtu i koloru. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, kolorowych liści.